Vulkánkitörés: a Szállodaszövetség összefogást akar a kárenyhítéshez
A Magyar Szállodaszövetség fontosnak tartja, hogy a turizmusipar szinte minden résztvevője számára tetemes károkat okozó vulkánkitörés következményeit az utazók, vendégek megelégedésére, kölcsönös kárenyhítéssel, összefogással mérsékeljék az iparág szereplői.
A Szállodaszövetség állásfoglalása szerint javasolja tagszállodáiknak az előleg visszafizetését a vendégnek, illetve a szolgáltatás teljes összegét, azoknak, akik ezt már előre kiegyenlítették, és akik a légiközlekedés leállítása miatt nem tudták igénybe venni.
A Polgári Törvénykönyv úgy rendelkezik, hogy az előlegként befizetett összeg visszajár a megrendelőnek, amennyiben a szolgáltatást önhibáján kívül nem tudja igénybe venni – emlékeztet a Szállodaszövetség állásfoglalása.
A Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetsége (MUISZ) szerdán szintén a Polgári Törvénykönyvre hivatkozva azt közölte, hogy, ha az egyik fél sem felelős a teljesítés lehetetlenné válásáért, a szerződés megszűnik, annak teljesítését az utas nem követelheti. A szerződés megszűnése a jövőre hat ki és nem jár a szerződéskötés előtti helyzet visszaállításával. A feleknek a már teljesített szolgáltatásokat kölcsönösen el kell számolniuk. A MUISZ szerint ez azt jelenti, hogy az utazásszervezőnek a befizetett részvételi díjat vissza kell fizetni az utas részére, de abból levonhatja az utazási szerződés alapján már megrendelt és kifizetett szolgáltatások igazolt költségeit.
A Szállodaszövetség állásfoglalásában emlékeztet arra, hogy a fővárosban lévő 157 szálloda óvatos becslések szerint is napi 100 millió forint feletti forgalomkiesést szenved el az elmaradt érkezések és lemondások következtében; számos üzleti rendezvény, konferencia marad el, de a vidéki szállodákban is megérzik a bizonytalanná vált légi közlekedés következményeit. A tavalyi roppant rossz üzleti év után a magyar szállodaipar márciusban-áprilisban kezdett talpra állni, de a lassú forgalomnövekedés a vulkáni hamu légtérbe kerülésével hamvába holt – fogalmaz a szakmai szervezet.
Az elmúlt napokban az izlandi vulkánkitörés miatt az európai országok légterének, illetve repülőtereinek nagy részét lezárták. Emiatt kaotikus állapotok alakultak ki a légiközlekedésben, a repülőtereken, ami a turizmust súlyosan érintette. Vendégek, utasok tízezrei nem tudtak hazautazni, illetve eljutni célállomásukra.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.