Bár a turizmus Magyarországon is visszaesett 2009-ben, a szállodafejlesztések mégsem álltak le, sőt, idén is több új szereplő tervezi piacra lépését, a még válság előtt elkezdődött fejlesztéseknek köszönhetően – közli a Colliers International jelentése a magyar hotelpiacról.
„A magasabb minőségi kategóriájú épületek értékállóbbak voltak, bár az árak visszaesése is inkább itt volt jellemző. A kihasználtságban azonban jobban szerepeltek az öt- és négycsillagos szállodák. A turisztikai célpontok között egyértelműen Budapest vezet még mindig a külföldi látogatók körében” – foglalta össze a hotelpiac helyzetét Balla Ákos, a Colliers International magyarországi irodájának értékbecslési és piackutatási üzletág-igazgatója.
A gazdasági válság az idegenforgalom globális visszaesését eredményezte, és a magyarországi turizmusra is negatív hatással volt, hiszen vendégek és a vendégéjszakák száma egyaránt csökkent 2009-ben. A visszaesés 8 százalékos volt mindkét mutató esetében, de a külföldi vendégek száma jobban, míg a belföldi vendégeké kevésbé csökkent. Az összes vendégéjszaka több mint felét a fővárosban töltötték el a külföldiek. A belföldi vendégek legnépszerűbb célpontja a Balaton maradt.
A budapesti szállodákat a külföldi vendégek hiánya érzékenyebben érintette, így a legtöbb kategóriában a kihasználtság 10 százalékponttal alacsonyabb értéket mutat, mint egy évvel korábban. Az átlagos szállodai kihasználtság Budapesten 49 százalék volt 2009-ben, kategóriánként pedig a minőségi fokozatok függvényében alakult. Ennek köszönhetően a legkevésbé az ötcsillagos kategória kihasználtsága esett, a négycsillagos kategória kihasználtságának csökkenéséhez pedig az új hotelek átadása is egyértelműen hozzájárult.
A szobaárak esetében is megtorpanás látható, az árak leginkább stagnáltak, vagy enyhén csökkentek. Csökkenés főleg a magasabb árkategóriákban volt tapasztalható. A stagnálás részben köszönhető a magas forint/euró árfolyamnak, valamint a szálláshelyekre kivetett áfa év közbeni csökkentésének. Mindent összevetve a budapesti szállodai szobaárak versenyképesnek számítanak a regionális versenytársakhoz képest: Budapesten ötcsillagos szállodában átlagosan 118 euróért, négycsillagosban 58 euróért, háromcsillagosban pedig 35 euróért lehet eltölteni egy éjszakát.
A fejlesztési térképre tekintve Pécs nyilvánvalóan a legforróbb pont, ahol több szálloda épül az Európa Kulturális Fővárosa programsorozathoz kapcsolódva. A baranyai megyeszékhelyen kívül vidéken főleg a gyógyfürdők közelében indultak meg szállodafejlesztések európai uniós támogatással.
„Budapesten ugyancsak több hotel átadására számíthatunk 2010-ben, főleg a felsőbb szegmensben. Az új szállodanyitások elsősorban a válság előtt elkezdődött fejlesztéseknek köszönhetőek. Idén várható többek között a négycsillagos Marriott Courtyard, az Alta Moda Fashion Hotel, az Eurostars Hotel és a Continental Hotel Zara szállodák átadása. Az ötcsillagos kategóriában a Thermal Hotel Rácz és a Buddha-Bar Klotild Palace készül a piacra lépésre. A felsorolt hotelek ezer új szobával bővítik a budapesti szállodapiacot” – összegezte a helyzetet Szircsák Norbert, a Colliers International elemzője.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.