Hat év után ismét külkereskedelmi hiány Kínában
Kínának márciusban minden bizonnyal hiánya keletkezett külkereskedelmében, az import gyors növekedése miatt. Ezt az előzetes becslést közölvén pénteken Pekingben, Csen Dzsi-an kereskedelmi miniszterhelyettes arra is emlékeztetett, hogy Kínának utoljára 2004 áprilisában volt kereskedelmi hiánya.
A pontos adatokat a jövő héten ismerteti a kínai vámhivatal. Elemzők szerint a hiány keletkezése arra vall, hogy a kínai központi bank idei pénzügypolitikai szigorításai - eddig már kétszer növelték a kereskedelmi bankok tartalékolási kötelezettségét - egyelőre nem hátráltatják azt a segítséget, amelyet a kínai import látványos növelése ad a világgazdaságnak.
A kereskedelmi miniszterhelyettes pénteken megerősítette: nem hagynak fel az export támogatásával. Ebben a körben megemlítette, hogy "jelenleg nem helyénvaló túl sokat beszélni a jüan árfolyamáról". Ám azt is hozzátette, hogy továbbra is növelik az importot, főleg a stratégiai nyersanyagok behozatalát tartalékolás végett. Az utóbbi időben az amerikai pénzügyi-gazdasági kormányzat ismét panaszolta, hogy Kína lassan egy éve fékezi a jüan felértékelődését.
Elemzők szerint azonban ebből most nem várható különösebb feszültség a két ország viszonyában, hiszen mindketten az erős dollárban érdekeltek. Kína az amerikai államadósság legnagyobb egyedi külföldi vásárlója, és a gazdasági világválság nyomán az amerikai államháztartás hiánya idén meghaladhatja a hazai össztermék (GDP) 12 százalékát.
Utolsó adatok szerint Kína exportja februárban 45,7 százalékkal, behozatala 44,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Az első két hónapban 21,8 milliárd dollár volt a kereskedelmi többlete, 50,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál. Még kedvezőbb a külvilág számára Kína külkereskedelme kétéves összehasonlításban, vagyis a világválság előtti időkkel egybevetve: februári exportja 8,2 százalékkal, ellenben importja 9,8 százalékkal haladta meg a 2008. februárit.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.