Podravka-ügy: őrizetben a volt horvát kormányfőhelyettes
Őrizetbe vette a horvát rendőrség Damir Polancec volt horvát miniszterelnök-helyettest kedden, mert a hatóságok gyanúja szerint köze volt a Podravka élelmiszeripari vállalatnál kipattant korrupciós ügyhöz − közölte a rendőrség.
Krunoslav Borovec rendőrségi szóvivő a Reuters brit hírügynökségnek megerősítette, hogy Polancecet a Podravka-ügy miatt állították elő. Ügyvédje elmondta: Polancecet a Zágrábtól északkeletre fekvő Koprivnicában, otthonában vették őrizetbe reggel, miután átkutatták a házát. A volt kormányfőhelyettest és gazdasági minisztert a fővárosba vitték, és egyelőre nem tudni, pontosan mivel vádolják. A rendőrség csak annyit közölt, hogy az ügynek hivatali visszaéléshez van köze - mondta az ügyvéd.
Polancec az eddigi legmagasabb rangú − egykori − kormányzati tisztségviselő, akit korrupciós vádak miatt őrizetbe vettek Horvátországban. A korrupció elleni fellépés az egyik legfontosabb követelmény, amelyet Brüsszel Zágrábnak szab a horvát európai uniós csatlakozások befejezéséhez.
A korrupció és a szervezett bűnözés elleni horvát hivatal tavaly októberben sikkasztás gyanúja miatt kezdett nyomozni a legnagyobb horvát élelmiszeripari vállalatnál. Becslések szerint a gyanúsítottak átszámítva összesen 34 millió euróval károsították meg a Podravkát, amelynek legnagyobb részvényese − 26 százalékos tulajdonrésszel − a horvát állam. A gyanú szerint a cég vezetői különféle pénzügyi manőverekkel, a vállalat pénzeszközeit felhasználva megszerezték a Podravka részvényeinek 25 százalékát. Damir Polancec a cég felügyelőbizottságának tagja volt, s az ellenzéki pártok szerint
tevékenyen részt vett a visszaélésben, szervezte azt.
Polancec tavaly októberben nyújtotta be lemondását, néhány nappal azután, hogy sikkasztás gyanújával őrizetbe vették a Podravka négy vezetőjét. Januárban tíz újabb gyanúsítottat vettek őrizetbe, köztük a Podravka további vezetőit, illetve olyan személyeket, akik a Podravkával együttműködő vállalatoknál töltöttek be igazgatói vagy egyéb tisztségeket.
A horvát és az osztrák média februári jelentések összefüggésbe hozták a horvát kormánynak a Mollal folytatott tárgyalásait az OTP és a Podravka közötti megbeszélésekkel. A Podravka állítólag úgy vett fel az OTP-től tavaly 34 millió euró hitelt saját részvények vásárlására, hogy arra a horvát INA olajipari vállalat részvényei jelentették a fedezetet, noha a Podravkának nem voltak INA-részvényei. Polancec a hírek szerint titkos megállapodást kötött a Mollal és a Mol-résztulajdonos OTP-vel, amelynek értelmében az INA kezességet vállal az OTP által a Podravkának nyújtott hitel visszafizetéséért.
Az ügyletet − a lapértesülések szerint − a Fima Ami horvát pénzügyi társaság szervezte 2007-ben, és finanszírozóként a Merrill Lynch bankcsoportot vonta be. A három éves futamidejű kölcsön fedezetéül Podravka-részvények szolgáltak, és a cég papírjainak 2009-ben végbement árfolyamesése láttán a Merrill Lynch-nél elgondolkodtak azon, hogy nemzetközi befektetőknek értékesítik a részvénycsomagot, ami felvetette annak a veszélyét, hogy külföldi kézbe kerül a Podravka-részvények egy jelentős hányada.
A horvát hírügynökség jelentése szerint a Fima ekkor felkérte az OTP-t, hogy vegyen részt a finanszírozásban a Merrill Lynch helyett. "Az OTP a Merrill Lynch helyére lépett és semmi más nem változott a tranzakcióban" − nyilatkozott Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója a Hina beszámolója szerint.
Kérdésre válaszolva az OTP vezetői elmondták, hogy INA-részvények nem szerepelnek fedezetként a megállapodásban, a dokumentum azonban nem is zárja ki annak lehetőségét, hogy a törlesztésben készpénz mellett bármilyen készpénzzel egyenértékű részvény, így az olajipari vállalat részvényei is felhasználhatóak, hiszen a piacon be lehet szerezni azokat. Az OTP Bank többször nyomatékosította, hogy üzlet- és üzemvitelében konzervatív módon, a nemzetközi sztenderdeknek megfelelően jár el, a hitelátvállalás a nemzetközi piacokon szokásos dokumentációval történt.
Arra a kérdésre, hogy a horvát illetékesek kapcsolatba léptek-e az OTP menedzsmentjével, a bank vezetői azt válaszolták, hogy az ügylet dokumentációját átadták és készek az együttműködésre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.