A kutyát sem érdekli az ingatlanok forgalmi értékének adatbázisa
Teljes érdektelenség jellemzi azt a két éve bevezetett szolgáltatást, amely lehetővé teszi ingatlanok forgalmi adatainak lekérdezését, az adatbázist két év alatt 966-an használták - írta a Napi Gazdaság.
A lap szerdai számában megjelent cikk szerint úgy tűnik, hiába vezette be a Pénzügyminisztérium 2008-ban egy rendelet útján azt a szolgáltatást, amelyhez az ingatlanok forgalmiérték-adatait az adóhatóság bocsátja rendelkezésre, és amelynek segítségével nagyjából meg lehet becsülni egy ingatlan értékét.
A tárcának a szolgáltatás elindításával az volt a célja, hogy egy egységes, egzaktnak tekinthető becslést lehessen adni bármely magyarországi ingatlanra.
Az ingatlanok forgalmiérték-adatait tartalmazó adatbázistól a szolgáltatás bevezetésekor azt várták, hogy pár év alatt - a becslések az illetékadatokon alapulnak, az illetékhivatalok pedig 2008-ban kerültek az APEH irányítása alá, vagyis ettől kezdve lehetett használni az adatokat - annyi alapadattal rendelkezik majd, hogy egy országos szinten is megbízható, általánosan alkalmazott gyűjtemény lesz.
Ehhez képest a nem szakértői lekérdezések száma 167 volt két év alatt, 133 az idén. A kudarc oka az ingatlanszakértők szerint az, hogy az adóhatóságnak benyújtott kérelemnél meg kell jelölni, hogy mi a célja a lekérdezésnek, és ígéretet kell tenni arra, hogy az adatokat nem hozzák nyilvánosságra semmilyen formában. Ezzel azonban azt érték el, hogy az ingatlanos szakma szinte teljesen ignorálta a rendszert - hiszen az eredményeket legfeljebb az irodában tudják nézegetni az érintettek, másra nem nagyon lehet használni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.