2009. november. 12. 12:33 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 12. 12:38 Gazdaság

A gazdasági döntéshozóknak még 2011-ig “riadókészültségben” kell lenniük

A kis- és középvállalkozások (kkv) számára komoly problémát jelent, ha bankoktól vagy egyéb hitelnyújtó szervezettől akarnak kölcsönt felvenni – állapítja meg az Economist Intelligence Unit (EIU) felmérése, amelyet három, összesen több mint hétszázezer pénzügyi szakembert tömörítő szervezet felkérésére készítettek. A CPA Australia, a Kanadai Pénzügyi és Számviteli Szakemberek Szervezete (Certified General Accountants Association of Canada, CGA-Canada) és az ACCA (the Association of Chartered Certified Accountants) közös jelentése egyebek mellett a kormányok, a bankok és a vállalkozások számára tartalmaz javaslatokat.

Azokban az országokban, melyeket leginkább sújtott a recesszió, a bankok szigorították a hitelezést, és erős kritikát kapnak a kamatlábak magasan tartása miatt, mert ezzel a gazdaság stabilizációját gátolják. A szolgáltatások illetve a termékeik iránti kereslet csökkenésével a vállalkozások komoly problémákkal szembesültek a befektetések, alkalmazottak létszáma és versenyképességhez szükséges átstrukturálások kapcsán.

A pénzügyi szervezetek arra hívták fel a figyelmet, hogy továbbra is támogatni kell a kis- és középvállalkozásokat, mert ha ez a szektor nem képes megtartani az alkalmazottait és befektetni, fejleszteni sincs kapacitása, az a gazdaság egészének stabilizációját veszélyezteti. A három szervezet azt is kiemelte, hogy korai még bármiféle jelet a fellendülés biztosítékaként értelmezni; a gazdasági döntéshozóknak még legalább 2011-ig “riadókészültségben” kell lenniük.

A szervezetek ugyanakkor óvnak a túlzott beavatkozástól és a protekcionista intézkedésektől. Inkább azt javasolják, hogy a kkv szektor megerősödésére kell lehetőséget teremteni, például az egyszerűbb szabályozásokkal, támogató rendelkezésekkel, speciális pénzügyi ösztönzésekkel és a munkaerőpiac rugalmasságának ésszerű tágításával.

Azt javasolják a kormányzatoknak, hogy adóösztönzőkkel és munkaerő-képzéssel segítsék elő a befektetéseket és a fejlesztéseket. A gazdasági és politikai döntéshozóknak, valamint a hitelező intézményeknek meg kell szüntetniük a hitelfelvétellel kapcsolatos bizonyalanságokat: részletes információkat kell közzétenniük a vállalkozások részére folyósított hitelezési tendenciákról és a vállalkozói kölcsönfolyósítás feltételeiről.

A bankoknak kevésbé formálisan kellene kezelniük a hitelezési folyamatokat, inkább arra kellene nagyobb súlyt helyezniük, hogy minden egyes kkv-ügyfelükkel cégre szabottan, együtt mérjék fel a lehetséges kockázatokat. A pénzügyi szakemberekre pedig felkészült mediátorok szerepe hárul, akik a hitelfelvevő és a hitelező között segítik a felek kommunikációját.

Helen Brand, az ACCA vezérigazgatója úgy véli, hogy sok kis- és középvállalat életében vélhetően ez az első recessziós időszak: nekik teljesen újra kell gondolniuk a pénzügyeiket, üzleti működésüket. Sokuknak pénzügyi szakember segítségére lesz szüksége, akiknek akár döntő szerepük lehet abban, hogy a cég átvészelje a nehéz időket.

Anthony Ariganello, a CGA-Canada igazgatója szerint a világgazdaság stabilizációjának lépései során nagyon fontos a kkv szektor. A világgazdaság és a kereskedelem hosszú távú stabilizációja múlik e szektor életerején.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.