Felmérték: bőven van még terünk az internet minőségének javítására
Magyarország a 19. helyen áll a szélessávú internet szolgáltatás minősége alapján összeállított, 66 országot tartalmazó listán: a világelső Dél-Korea, Európában pedig a svédek kapják a legjobb a szolgáltatást.
Az amerikai telekommunikációs cég, a Cisco szponzorálásával az Oxfordi Egyetem üzleti iskolájának MBA-diákjainak az Oviedói Egyetem alkalmazott közgazdaságtan tanszékével együtt készített tanulmánya szerint a vizsgált országokból tavaly óta 62-ben javult a fogyasztói szélessávú szolgáltatások minősége. A felmérés azonban rámutat a városi és vidéki területek közötti minőségi különbségekre is.
Megállapították, hogy a szélessávú szolgáltatások minősége összefügg az adott országok tudásgazdasági lehetőségeivel. Azokban az országokban a legjobb a minőség, ahol a szélessávú internet elérés megjelent a nemzeti prioritások között. A listán Dél-Koreát Japán, majd Hongkong, Svédország, Svájc, Hollandia, Szingapúr, Luxemburg, Dánia és Norvégia követi.
Európában a szélessáv minőségét illetően Litvánia, Bulgária és Lettország szorosan az élmezőny nyomában jár, köszönhetően a közelmúlt üvegszálas és kábeltechnológiai fejlesztéseinek. A szélessávú szolgáltatások alacsony elterjedtsége miatt azonban ezek az országok még nem tudtak betörni a szélessávú szolgáltatások terén vezető pozíciót betöltő országok elitjébe.
A kutatók kilenc országról – Dél-Koreáról, Japánról, Svédországról, Litvániáról, Bulgáriáról, Lettországról, Hollandiáról, Dániáról és Romániáról – állapították meg, hogy azok biztosítani tudják azt a minőséget, amely a következő 3-5 év során elterjedő webes alkalmazásokhoz, például a nagyfelbontású internetes televíziózáshoz, és a magas minőségű videokommunikációkhoz szükséges. Tavaly egyedül Japán lépte túl ezt a küszöbértéket.
A felmérés szerint a fejlett, innováció által dinamizált gazdaságok közül az elmúlt évben Dél-Korea érte el a legnagyobb fejlődést a szélessávú szolgáltatások minősége terén. Svédország, az Egyesült Államok és a Cseh Köztársaság szintén jelentős, átlag feletti fejlődést produkált.
A hatékonyság motiválta gazdaságok közül Bulgária vezeti a legnagyobb minőségi ugrást felmutató országok listáját. Litvánia, Románia és Lettország szintén átlag feletti fejlődést mutatott.
A szélessávú szolgáltatások minősége a nagyobb városokon kívüli területeken Japánban a legjobb, ezt követi Korea és Svédország.
A tanulmány első ízben tartalmazott adatokat a mobil szélessávú kapcsolatokról: megállapította, hogy a wifi szolgáltatásokhoz kapcsolódó mobilkészülékek átlagban megfelelnek annak a minőségi küszöbértéknek, amely a ma elérhető, mobil internetes alkalmazásokhoz szükséges.
A szélessávú szolgáltatások minőségét és a szélessávú internet elterjedtségét együttesen mérő Broadband Leadership, vezető szerep a szélessávú szolgáltatásokban mutatószám alapján Magyarország a 40. a rangsorban, míg a nagyvárosok ranglistáján Budapest a 38. helyet szerezte meg.
A listán az első tíz város: Jokohama, Nagoja (Japán), Kaunas (Litvánia), Szapporó (Japán), Szöul (Dél-Korea), Malmö (Svédország), Oszaka (Japán), Vuhan (Kína), Uppsala (Svédország) és Szófia (Bulgária).
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.