Több mint százan írták már alá a Banki Magatartási Kódexet
Alig egy hónap alatt több mint száz pénzügyi intézmény fogadta el a Banki Magatartási Kódexet, amely a hitelező pénzügyi szervezetek lakossági ügyfeleikkel szembeni tisztességes magatartásáról szól - közölte a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) csütörtökön.
A december elsején hatályba lépő kódexet szeptember 16-án írta alá a kormány 13 bankkal és a pénzügyi felügyelettel. Bajnai Gordon miniszterelnök az aláírás után elmondta, hogy a kódex védelmet ad az ügyfeleknek a bankok természetesen létrejövő, egyoldalú erőfölényével szemben, és kiszámítható, kiegyensúlyozott viszonyt teremt az ügyfél és a hitelező között.
A PSZÁF közleménye szerint a dokumentumot eddig aláírók nyújtják a magyar lakossági hitelállomány döntő részét. A kódexet magukra nézve kötelezőnek elismerők pedig a teljes hitelállomány 95,4 százalékát adták. Mindhárom Magyarországon működő jelzálogbank, mindkét lakás-takarékpénztár és több pénzügyi vállalkozás is csatlakozott a kódex aláíróihoz. A pénzügyi felügyelet a kódex hatályba lépését követően folyamatosan ellenőrzi annak betartását az aláíróknál, és ugyanakkortól közzéteszi a kódexet alá nem írók névsorát - hangsúlyozza a PSZÁF.
A piacon működő 41 hitelintézetből eddig 25 csatlakozott a magatartási kódexhez. A dokumentumot nem szignálók egy része lakossági hitelezéssel nem foglalkozik, hanem például elszámolás-forgalmi ügyek intézésére vagy kizárólag vállalati kölcsönzésre szakosodott intézmény. A 141 szövetkezeti hitelintézet közül mostanáig 87 írta alá a kódexet. Ezek együttesen a szövetkezeti hitelintézeti szféra tavalyi teljes hitelállományának közel 50 százalékát tudhatják magukénak - olvasható a közleményben.
Csatlakozott a kódexhez a Provident Pénzügyi Zrt. is, mivel "a felelős hitelezés egyik legfontosabb elemének az átlátható működést és ügyféltájékoztatást tartja" - közölte a cég az MTI-vel. Hozzáteszi: a magatartási kódex legkényesebb pontjai nem érintik a vállalat termékeit. A Provident ugyanis nem jegyez be jelzálogot ingatlanokra, nem nyújt devizahiteleket, és nem módosítja a szerződéseket sem a futamidő alatt.
A pénzügyi felügyelet a jövőben is folyamatosan közzéteszi honlapján a kódexet aláírók nevét, illetve annak hatályba léptétől kezdve külön listában hozza nyilvánosságra azon piaci szereplők nevét is, amelyek lakossági hitelezéssel vagy pénzügyi lízingtermékek értékesítésével foglalkoznak, és nem csatlakoznak a kódexhez. Egy további, harmadik listában kapnak helyet azok az intézmények, amelyek esetében nincs szükség a csatlakozásra, hiszen ezek nem kínálnak lakossági hiteleket vagy pénzügyi lízingkonstrukciókat.
A PSZÁF közleményében megjegyzi: a hitelintézeti törvény legutóbbi, augusztusi és januárra várható fogyasztóvédelmi módosításai a kódexet alá nem író intézményekre is vonatkoznak, ezek betartását a felügyelet fokozottan ellenőrzi majd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.