2009. október. 01. 14:26 MTI Utolsó frissítés: 2009. október. 01. 14:07 Gazdaság

Ecostat: tovább javultak bizalmi mutatók

Az Ecostat gazdaságkutató összevont konjunktúra indexe az előző hónaphoz képest 2,5 százalékpontot javulva 78,1 százalékot ért el szeptemberben - közölte az Ecostat.

Szeptemberben a magyar nagyvállalatok, a kis- és középvállalati szektor, valamint a lakosság havi bizalmi indexe is javult, így az összetett mutató megfelel a tavalyi negyedik negyedévinek. A bizalmi mutatók február óta öt hónapig lassú ütemben, július-augusztusban érezhetőbben emelkedtek, majd szeptember a növekedés üteme valamelyest mérséklődött.

A nagyvállalatok szeptemberi konjunktúra-indexe augusztushoz képest 4 százalékponttal emelkedett, 73,2 százalékra.

A kis- és középvállalatok bizalmi mutatója 69,9 százalékot ért el, ami az előző hónaphoz képest 1,6 százalékpontos erősödés. Nőtt a bizalom a lakosság körében is: a bizalmi mutató értéke 91,3 százalék volt szeptemberben, a havi növekedés 1,9 százalékpont.

A nagyvállalatok teljesítményének előrejelzései szeptemberben kismértékben javultak augusztushoz képest. Az év végéig terjedő időben a nagyvállalatok 29 százalékánál növekedhet a teljesítmény, 44 százalékuknál stagnálás várható, a TOP-100 csoport 27 százaléka teljesítménye csökkenését valószínűsíti.

A belföldi piacokon a fogyasztás visszaesése miatt a legnagyobb cégek 56 százaléka rövid távon változatlan, 23 százalékuk növekvő kereslettel számol. Az exportpiacokon növekvő kereslettel számol a nagyvállalatok 40 százaléka, csökkenéstől 17 százalékuk tart.

Szeptemberben a nagyvállalatok 48 százaléka foglalkoztatási szintje fenntartására törekszik, létszámleépítést 38 százalékuk tart indokoltnak. A cégek több mint fele aggályosnak tartja a hitelhez jutás feltételeit és a körbetartozások terjedését.

A kis- és középvállalatok (kkv) 30 százaléka számol termelésének növekedésével a következő negyedévben, 26 százalékuk szinten maradást valószínűsít.

A kkv-k 18 százaléka belföldi piacain növekvő, 25 százalékuk csökkenő kereslettel számol a következő fél évre. Az exportpiacokon aktív cégek 31 százalékánál az igények növekedhetnek, egyötödüknél piacszűkülés következhet be.

Saját vállalatánál a foglalkoztatott létszámot a cégek 14 százaléka kismértékben bővíthetőnek, 57 százalékuk elégségesnek minősítette. A vállalkozások előrejelzése szerint fél éven belül a likviditási helyzet 18 százalékuknál javulhat, 47 százalékuk esetében stabilizálódhat.

A lakosság körében a válságtól való félelmek még erősek, ugyanakkor folyamatosan mérséklődnek. A családok a korábbinál kedvezőbben ítélik meg az árszínvonal várható alakulását, nem változtak ugyanakkor a munkanélküliséggel, illetve a saját pénzügyi helyzetük jövőbeli alakulásával kapcsolatos várakozásaik. A családok 39 százaléka úgy véli, hogy pénzügyi helyzete kisebb-nagyobb mértékben romlani fog a következő egy évben, és csak 15 százalékuk számít javulásra. A háztartások 61 százaléka továbbra is arra számít, hogy nőni fog a munkanélküliség.

Az Ecostat ágazati szintű konjunktúra-felmérésének szeptemberi eredménye 39,3 százalékot ért el, augusztushoz képest 1,7 százalékponttal növekedett. A mezőgazdasági vállalkozások szeptember havi konjunktúra-indexe 4,6 százalékponttal 41,8 százalékra romlott az előző hónaphoz képest. A feldolgozóipar bizalmi indexe kismértékben, 0,4 százalékponttal javult, míg az építőiparé 2,5 százalékponttal csökkent augusztushoz képest.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.