2009. szeptember. 01. 13:14 MTI Utolsó frissítés: 2009. szeptember. 01. 13:07 Gazdaság

A válság enyhülésére utalnak az Ecostat bizalmi mutatói

Az Ecostat bizalmi mutatói a pénzügyi válság enyhülésére utalnak: a gazdaságkutató összevont konjunktúra indexe az előző hónaphoz képest 7,1 százalékpontot javulva 75,6 százalékot ért el augusztusban - közölte a kutatóintézet.

Augusztusban a magyar nagyvállalatok, a kis- és középvállalati szektor, valamint a lakosság havi bizalmi indexe is javult, s így a mutató megfelel a tavalyi negyedik negyedévinek. A nagyvállalatok augusztusi konjunktúra-indexe 69,2 százalék volt, júliushoz képest több mint tíz százalékponttal javult.

A kis- és középvállalatok bizalmi mutatója ennél alig alacsonyabb, értéke 68,3 százalékot ért el, ami az előző hónaphoz képest három százalékpontos erősödés. Nőtt a bizalom a lakosság körében is: a bizalmi mutató értéke 89,4 százalék volt a nyolcadik hónapban, a havi növekedés megközelítette a hét százalékpontot.

A felmérésben résztvevők javuló üzleti várakozásait a pénzügyi-gazdasági válság enyhülésére utaló nemzetközi híradások, a kedvező szakértői előrejelzések, és a magyar gazdaság mutatói magyarázzák. A reálszférában az ipar, építőipar elmúlt kéthavi teljesítménye szerény mértékben nőtt, a beruházások visszaesése pedig kisebb a vártnál - emlékeztet az Ecostat.

A kiemelten vizsgált ágazatok üzleti hangulata az előző hét hónapban töretlenül emelkedett. A lakosság főként az inflációt és a nemzetgazdaság kilátásait ítéli meg a korábbinál kedvezőbben, pénzügyi helyzetük várható alakulását kevésbé látják pesszimistán, mint az előző hónapokban.

A TOP 100 nagyvállalatok konjunktúra indexe több mint 10 százalékponttal emelkedett júliushoz képest, ehhez fogható bővülést 2008 utolsó hónapjában regisztráltak. Az utóbbi negyedévben növekvő teljesítményt elért nagyvállalatok aránya augusztusban érezhetően bővült, részesedésük 23 százalékra emelkedett. A visszajelzések szerint a cégek 37 százalékának termelése csökkent, 40 százalékuké nem változott az elmúlt három hónapban.

A termelési előrejelzések növekvő optimizmust jeleznek az előző időszakhoz viszonyítva. Export relációban javuló értékesítési lehetőségekkel kalkulál a nagyvállalatok 43 százaléka, csökkenést a korábbi egyharmados hányadhoz képest mintegy 20 százalékuk valószínűsít. Belföldön piacképessége megőrzését a nagyvállalatok háromnegyede vélelmezi, ugyanakkor a nagyok 51 százaléka fél éven belül nem számít pénzügyi helyzete érdemi változására, míg 26 százalékuk annak rosszabbodásától tart.

A kis- és középvállalatok konjunktúra-indexe a februári mélyponthoz képest tizennégy százalékponttal emelkedett. A vállalatcsoport augusztusi konjunktúra előrejelzése szerint az elmúlt negyedévben 22 százalékuk teljesítménye növekedett, 37 százalékuké változatlan volt.

A cégek termelési előrejelzésében júliushoz viszonyítva enyhe pozitív elmozdulás következett be, e szerint a következő három hónapban növekvő teljesítmény egynegyedüknél, csökkenés 30 százalékuknál várható.

Az Ecostat ágazati szintű konjunktúra-felmérésének augusztusi eredménye 4 százalékponttal kedvezőbb az előző havinál, a konjunktúra-mutató értéke 37,6 százalék. A mezőgazdaságban tevékenykedő vállalatok augusztus havi konjunktúra-indexe meghaladja az előző havi és az átlagos mutató értékét, míg a feldolgozóipar teljesítménye az egyre apadó rendelésállomány miatt jelentős mértékben csökkent.

Az építőipar bizalmi mutatója átlag alatti, júliushoz képest nem változott, míg az idegenforgalom és turizmus szakágazat teljesítményét nagyfokú bizonytalanság övezi a válság és a hazai fizetőképes kereslet csökkenése miatt.

A lakosság a korábbinál jóval kedvezőbben ítéli meg az árszínvonal várható alakulását és a nemzetgazdaság fejlődését. Kevésbé markánsan, de szintén javultak a munkanélküliségi várakozások is. Bár a válaszadók többsége szerint a következő 12 hónapban magasabb lesz az árak emelkedésének üteme, mint az elmúlt egy évben, viszont jóval kevesebben vannak azok, akik jelentős áremelkedésektől tartanak.

Az Ecostat augusztusi felméréséből az is kiderül, hogy a családok többsége továbbra sem tud megtakarítani, mindössze 16 százalékuk képes rendszeresen tartalékokat képezni, ami valamivel kedvezőbb az előző negyedévi értéknél.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.