2009. augusztus. 25. 06:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 24. 19:22 Gazdaság

Befektetési tanácsok augusztus végére

Az itthoni hosszú hétvége alatt pihentek a piacok, a világ piacain viszont jelentős változások következtek be. A piacokon a befektetői optimizmust most is jórészt a várakozások táplálják, míg a reálgazdasági folyamatok csak lassú változást mutatnak. Mire figyeljünk a héten?

Csütörtökön ugyan az amerikai foglalkoztatási adatok csalósást keltettek, mivel az új munkanélküliek száma ismét emelkedett, a használt ingatlanok értékesítési adatai, valamint Ben Bernanke, az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed elnökének nyilatkozata ismét optimista hangulatot teremtett. Ennek következtében az USA részvényárak új lokális csúcsra emelkedtek, tavaly november óta nem látott szinteket elérve. Ez a gyors emelkedés aztán az európai és az ázsiai tőzsdéket is magával ragadta.

Mivel a Fed elnökének nyilatkozata szerint már belátható közelségbe került a recesszióból való kilábalás, a nyersanyagpiacok is kiemelkedő teljesítményt mutattak. Az amerikai típusú könnyűolaj (WTI) októberi szállítású jegyzése 74 dollár fölé került, miközben a dollár gyengült ez euróval szemben. Látható, hogy a befektetői optimizmust tehát – mint eddig is – jórészt a várakozások, a jövőbe vetett hit táplálja, de a reálgazdasági folyamatok csak lassú változást mutatnak.

Devizapiac

Az EUR/USD keresztárfolyam továbbra sem mozdult ki az eddigi oldalazásból, mivel a kamatok, illetve a várható makrogazdasági tendenciák terén nem volt érdemi változás.



Maradt tehát az oldalazó trend, de a korábbiakhoz képest kissé eltolódott a támasz, illetve az ellenállás szintje. Míg korábban 1,40-1,43 között mozgott a jegyzés, mára az 1,41-1,44-es csatornába lépett a devizapár. A változás tehát nem jelentős, de spekulatív céllal, rövid befektetési időtávon gondolkodó befektetők részére fontos információ lehet. Várakozásaink szerint ugyanis a kialakult oldalazás a következő napokban is fennmarad.

A hazai piacon az ünnepi hosszú hétvége előtt a forint gyengült, de a nemzetközi befektetői hangulat utóbbi napokban tapasztalható javulása a magyar pénzre is kedvezően hatott. A jegyzés mára a 270-es szint alá került, de a korábbi lokális maximumokat nem sikerült elérni a vezető devizákkal szemben. Enne oka lehet, hogy a piaci szereplők biztosra vették az MNB hétfői 50 bázispontos kamatvágását, amellyel így már 8 százalékra mérséklődött az irányadó kamat. A kamatkülönbözet csökkenésével tehát a forint korábban látott erősödése fokozatosan fékeződik, az árfolyam stabilizálódik a 270-es szint körül.





A továbbiakban arra lehet számítani, hogy a forint a vezető devizákkal szemben továbbra is stabil marad; az euróval szemben a 268-275-ös, míg a dollárral szemben a 190-195-ös sávban marad a jegyzés. A szűk sávokon belül – ahogy az EUR/USD esetében is -, csak azok számára nyílik jó befektetési lehetőség, akik rövid befektetési időtávon, kifejezetten spekulatív célzattal fektetnek be a devizapiacon. Hosszabb távon továbbra is a forint gyengülését várjuk, így a sávból esetlegesen a forint erősödése miatt kilépő jegyzések devizapárok vételére lehetnek jelzések, azaz ezeken a szinteken fokozatos forint eladást javasolunk a vezető devizákkal szemben.

Kötvénypiac (Oldaltörés)

 

A nemzetközi befektetői hangulat javulása az európai kötvénypiacon kisebb, 15 bázispontos csökkenést eredményezett a 10 éves állampapírok piacán, míg az Egyesült Államokban gyakorlatilag változatlan szinten maradtak a tízéves állampapírok hozamai. Az optimista hangulat ellenére tehát a kötvények árazásába kezd beépülni az USA államháztartási finanszírozásával kapcsolatos befektetői aggodalom. Már többször említettük, hogy a távol-keleti és az olajtermelő országok is csökkentik az amerikai állampapírok vásárlását, amelyet nem képes az erősödő orosz vételi kedv ellensúlyozni. Közben pedig a kibocsátás folyamatosan emelkedik, hiszen a gazdaságélénkítésre fordított dollármilliárdok jelentősen emelik az államháztartási hiány értékét. A helyzet tehát érdemben nem változott, így véleményünk is maradt a régi: nem javasoljuk a fejlett piaci kötvények vételét. Annál is inkább, mert a hazai piacon még mindig magas a hozamfelár, annak ellenére is, hogy az utóbbi időben jelentős hozamcsökkenést tapasztalhattunk.



Ez azt jelenti azt, hogy jelenleg a hazai állampapírokat inkább csak a rövid – éven belüli – lejáratokat érdemes megvenni. A hosszú lejáratok hozama ugyanis inkább a nemzetközi piacoktól függ, semmint a hazai jegybanki alapkamattól. Mivel az MNB-től további kamatvágást várunk, a rövid állampapírok esetében még egy 25-30 bázispontos hozamcsökkenésre is számítunk.

Részvénypiac (Oldaltörés)

 

A múlt héten igen pesszimista forgatókönyvvel álltunk elő, hiszen miután a vezető indexek többszöri kísérlet után sem voltak képesek meghaladni a lokális maximumokat, esés alakult ki. Ebben a helyzetben tartani lehetett attól, hogy a befektetők – látva, hogy korábbi várakozásaik nem teljesülnek – profitrealizálásba kezdenek, ami a későbbiekben megágyazhatott volna egy újabb nagy esésnek. Ennek ellenére a makrogazdasági adatok (konjunktúra indexek, lakásértékesítési adatok), illetve a Fed elnökének beszéde optimista hangulatot teremtett, így a fejlett piacok egy lendülettel új csúcsokra értek. Igaz ez az USA és az európai piacokra egyaránt, de a távol-keleti és kelet-európai piacok – élen az orosz RTS-sel – is rendkívüli emelkedést produkáltak. A hazai piac természetesen csak késve reagálhatott a hosszú hétvége miatt.

Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
1,4400 felett: eladás
1,4100 felett: vétel (a fenti eladás zárása)
EUR/HUF:
268,00 alatt: vétel
275,00 felett: eladás (a fenti vétel zárása)
USD/HUF:
190,00 alatt: vétel
195,00 felett: eladás (a fenti vétel zárása)
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: meglévő részvények eladása
USA részvények: meglévő részvények eladása
Orosz részvények: meglévő részvények eladása
Egyéb feltörekvők: meglévő részvények eladása
Hazai részvénypiac:
Meglévő részvények eladása.
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: eladás
Hazai piac: rövid lejáratok (3 hónapos) tartása
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény és a részvény piacokkal)
Látható tehát, hogy a múlt heti várakozásaink nem teljesültek azonnal, de véleményünk szerint ez nem jelenti azt, hogy ezek után már egy hosszú emelkedő periódus köszön a részvénypiacokra. Ennek okát abban látjuk, hogy a makrogazdasági helyzet továbbra sem mutat olyan döntő változásokat, ami egyértelműen és belátható időn belül bekövetkező fenntartható növekedést jelezne. A javuló gazdasági adatok ugyanis szinte kizárólag a lassan beérő állami beavatkozások eredménye, a lakossági fogyasztás – a munkaerőpiac gyengélkedése miatt – továbbra is romló tendenciát mutat. Nem véletlen, hogy Nouriel Roubini, a New York Egyetem professzora szerint nő a kétszámjegyű recessziós visszaesés esélye, ha globálisan befejeződnek a monetáris és fiskális gazdaságélénkítő intézkedések. Nem szabad tehát a várakozásokra, illetve az állami beavatkozások okán – átmenetileg – javuló adatokra hosszú távú befektetéseket felépíteni.

A spekulatív befektetésekkel azonban más a helyzet, ugyanis a piac rövidtávon egyáltalán nem bizonyul hatékonynak az utóbbi időkben. Ennek oka a már szintén többször emlegetett intézményi befektetőkre nehezedő nyomás lehet. Sok befektető – és az intézményi befektetők vezetői is  - látva lemaradását, nyomás alatt tartja a befektetési szakembereket, vételekre ösztönözve azokat. Ebben a helyzetben – amikor a kamatok is kirívóan alacsonyak – az intézményi befektetők likviditása rendkívüli mértékben emelkedik, miközben a részvény típusú befektetések a portfolióikon belül még mindig alacsony arányt képviselnek. Sajnos azt nem tudjuk felmérni, hogy mekkora a még befektetésre váró tőkének a nagysága, de az határozott véleményünk, hogy – a makrogazdasági helyzet ismeretében – a részvénypiacok erősen túlértékeltek.

Ebben a helyzetben ajánlásunk nem változott: az emelkedő piacon a még meglévő részvények eladását javasoljuk, ugyanis továbbra sem zárható ki egy méretes korrekció lehetősége, ami a részvényárakat ismét a mélybe taszíthatja. Erre az esetre pedig fel kell készülni.



Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.