2009. augusztus. 18. 09:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. augusztus. 18. 10:39 Gazdaság

Befektetési tanácsok augusztus közepére

A piaci helyzet nem sokat változott, ám vannak figyelmeztető jelek, amelyek arra utalnak, hogy akár komolyabb esés is következhet a részvénypiacokon. Ez átrendezheti a deviza-, illetve a kötvénypiaci trendeket is. Mire figyeljünk a héten?

Korábban sokat utaltunk rá, hogy szeptemberben csökkenhet a kockázatvállalási hajlandóság, és a piacok ismét délnek vehetik az irányt. Az elmúlt időszakban azonban a piacok újabb és újabb csúcsokat értek el, miközben az elemzők nagy része szeptemberre szintén esést jelzett előre. Ezek a tények kisebb bizonytalanságot okoztak, hiszen amikor mindenki – de legalábbis a piaci szereplők nagy része – számít egy esemény bekövetkezésére, akkor az elmarad, vagy csak késve következik be. Ennek oka, hogy a várt eseményre mindenki kialakítja védekezési stratégiáját, ami olyan ügyleteket generál, amelyek miatt éppen a várt esemény nem következik be.

Tehát a várható eseményeket tekintve kissé bizonytalanabbak lettünk, de a múlt hét eseményei megmutatták, hogy egyáltalán nem olyan erős a piac, mint amilyennek a nyár folyamán látszott. Négy hét óta először a vezető USA-részvényindexek csökkenést mutattak heti szinten, amire a távol-keleti piacok erős eséssel reagáltak. Miután a lokális csúcsokról érdemben nem emelkedhetnek a vezető piacok, ismét megnőtt az esélye egy komolyabb esésnek.

Devizapiac

Miután a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság a nyár folyamán fokozatosan emelkedett, a dollár fokozatosan veszített értékéből az euróval szemben. A dollár gyengülése azonban nem volt drámai, csak oldalazás alakult ki a tavaszi EUR/USD emelkedés után.




Mivel a részvénypiacok nem tudtak újabb lokális csúcsokra jutni az elmúlt hetek során, az EUR/USD sem tudott érdemben tovább emelkedni. Az utóbbi napokban pedig visszatalált a jegyzés a korábbi oldalazó csatornába. Várakozásaink szerint a devizapárra egyértelműen a nemzetközi kockázatvállalási hajlandóság gyakorolja majd a legnagyobb hatást a közeljövőben, hiszen a vállalati gyorsjelentési szezon lezajlott, a jegybankok pedig várhatóan továbbra sem nyúlnak a kamatokhoz. Ebben a helyzetben tehát ismét a makrogazdasági adatok, események fogják meghatározni a devizapár mozgását. A makrogazdasági jellegű hatások pedig a befektetők általános kockázatvállalási hajlandóságán keresztül hatnak a piacokon. Várakozásaink szerint – a többször említett „W” lefutású recesszió miatt – a közeli jövőben a dollár erősödése lehet meghatározó, mivel nem várható a makrogazdasági adatok további javulása, sőt, jelenleg inkább romló adatokra számítunk. A keresztárfolyam az 1,40-es szintig eshet, utána pedig az 1,38-as szint is elérhetővé válhat. Így ezúttal az 1,42-es szint felett EUR/USD eladást (EUR eladás – USD vétel) javasolunk.

A hazai piacon is a fent említett hatások érvényesülhetnek. A gyengülő kockázati étvágy a forint gyengülését hozhatja, a többi feltörekvő devizával egyetemben.



Korábban azt feltételeztük, hogy az erősödésből csak hirtelen, nagymértékű gyengüléssel, vagy hosszan tartó oldalazással léphet ki a jegyzés. Időközben azonban kirajzolódott, hogy a forint erősödése olyan szűkülő csatornát alakított ki, ahonnan a napokban már ki is lépett. Ennek oka, hogy a korábbi, egyre gyorsabb tempójú erősödés már nem tartható fenn a romló nemzetközi piaci környezetben. A dollárral szemben a 210-es, míg az euróval szemben a 285-ös szint is elérhető, amennyiben a kockázatvállalási hajlandóság tovább romlik. Ebben a helyzetben EUR/HUF és USD/HUF eladást javasolunk, előbbi esetében a 272-es, míg utóbbi esetében a 190-es szint alatt. A pozíciók zárását az EUFR/HUF esetében 280-nál, míg az USD/HUF esetében 200-nál érdemes zárni. A jelzettek szerint ugyan tovább is gyengülhet a forint, de ennek valószínűsége még nem ér el olyan szintet, hogy ajánlást fogalmazzunk meg rá.
Kötvénypiac (Oldaltörés)

 

A német tízéves államkötvények hozama nem változott érdemben, míg az USA államkötvények hozama ismét elérte a 3,50 százalékos szintet, miután a múlt héten még 3,85 százalék körüli hozam mellett kereskedtek velük a piacokon. Ez a trend is arra figyelmeztet, hogy a dolláreszközök iránti kereslet emelkedik, ami a kockázatvállalási hajlandóság csökkenésére utal. Továbbra sem ajánljuk fejlett piaci kötvények vételét, mivel a recesszió feltételezhetően erősödő hatásai miatt a hozamok erős emelkedést mutathatnak a jövőben.

A hazai piaci trendek vegyes képet mutatnak, mivel érdemi hozamcsökkenés már nem volt, de az egyes lejáratok hozama nem maradt változatlan.



A rövid lejáratok hozama csökkent, mivel itt inkább a jegybanki alapkamat a meghatározó, míg a hosszabb lejáratok hozama már a nemzetközi hatások eredményeképpen emelkedett. A rövid hozamok azért csökkentek, mert a piac még mindig azt várja, hogy az MNB augusztusban is csökkenti az alapkamatot, ezúttal 50 bázisponttal. A hosszabb lejáratok hozamának emelkedése – enyhén emelkedő CDS-felárak mellett – a fejlett piaci hozamok várható emelkedése, illetve a kockázatvállalási hajlandóság romlása miatt következett be.

A továbbiakban arra számítunk, hogy a rövid oldali hozamok is emelkednek kissé, ezúttal a hosszabb lejáratok hozamával párhuzamosan. Ugyanis tartani lehet attól, hogy az MNB egy gyorsan romló környezetben nem fogja csökkenteni az alapkamatot, ami elbizonytalaníthatja a befektetőket.

Ebben a helyzetben javaslatunk a hazai kötvények közül a legrövidebb (3 hónapon belüli) lejáratok tartása, lejáratig megtartva, vagy a kötvények jó alternatívája lehet a még mindig magasnak számító akciós bankbetét.

Részvénypiac (Oldaltörés)

A vezető indexek múlt heti teljesítménye hosszú idő után először volt negatív, ami azt jelenti, hogy továbbra sem haladták meg a lokális maximumokat. Ennek oka abban keresendő, hogy a befektetők jól tudják, hogy túlértékeltek a piacok, de a piac saját, belső folyamatai miatt erős a vételi oldal. Itt az intézményi befektetők tevékenységére gondolunk, akik vételi kényszerben vannak, attól függetlenül, hogy milyenek az értékeltségi szintek.

Sajnos azt, hogy az intézményi befektetők kezében mekkora tőke van, amely még befektetésre vár, nem lehet tudni, de erős a gyanú, hogy ez a tőke már nem fogja sokáig tartani a piacokat. Erre figyelmeztető jel, hogy amikor az S&P kisebb eséssel felülről megközelíti az 1000 pontos szintet, akkor a világ összes piacán – különösen a feltörekvőkön – nagyságrendekkel nagyobb esés alakul ki.




A hazai piacon csak az utóbbi napokban alakult ki oldalazó trend, míg a fejlett térségekben már hetek óta nem lehet érdemi emelkedést kimutatni. Az oldalazásban emelkedett a volatilitás, és a forgalom is, ami azt mutatja, hogy az emelkedés kifulladóban van.

A részvénypiacokon alapvetően áresésekre számítunk, így ajánlásunk az összes részvény és az összes piac tekintetében a még meglévő részvények eladása.

Ajánlások
Devizapiac:
EUR/USD:
1,4200 felett: eladás
1,4000 felett: vétel (a fenti eladás zárása)
EUR/HUF:
272,00 alatt: vétel
280,00 felett: eladás (a fenti vétel zárása)
USD/HUF:
190,00 alatt: vétel
200,00 felett: eladás (a fenti vétel zárása)
Nemzetközi részvénypiac:
EU részvények: meglévő részvények eladása
USA részvények: meglévő részvények eladása
Orosz részvények: meglévő részvények eladása
Egyéb feltörekvők: meglévő részvények eladása
Hazai részvénypiac:
Meglévő részvények eladása
Kötvénypiac:
Fejlett piacok: eladás
Hazai piac: rövid lejáratok (3 hónapos) tartása.
Befektetési alapok:
Hedge fundok (melyek negatív korrelációt mutatnak a kötvény- és a részvénypiacokkal)


Fürjes Szabolcs
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.