Lesz ez még jobb is: az ingatlanpiacok elkezdtek kilábalni a válságból
A CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb globális piaci elemzése szerint a stabilizáció és a kilábalás jelei látszanak a világ kereskedelmi ingatlanpiacain 2009. közepén.
Az európai befektetési piacon 13 milliárd eurót költöttek a második negyedévben az első negyedévben mért 11,6 milliárd euró után. Korai ugyan még hosszan tartó felívelésre számítani, a várakozások szerint azonban a negyedik negyedévben jelentősebb javulás következhet be a tranzakciós forgalomban – állapítja meg a CBRE negyedévenként megjelenő jelentése, amely a gazdasági és ingatlanpiaci trendeket vizsgálja a világ három legfontosabb régiójában.
A forgalom felívelt Londonban a második negyedév vége felé, ahogy a befektetők megcélozták a jelentős árkorrekciót elszenvedett piacokat. Ám az irodabérlési kedv Európában továbbra is nagyon gyenge: a társaság EU-15 irodabérleti indexe 2,9 százalékot esett a második negyedévben – egy év alatt a csökkenés 8,6 százalékos volt, ami a piac komoly szűkülését mutatja 2008-hoz képest.
Kiadó irodaépület. Felfelé indul a piac © CBRE |
A csendes-óceáni térségben már az ingatlanpiac stabilizálódásának jelei mutatkoznak a globális pénzügyi krízis okozta 18 hónapnyi lejtmenetet követően. Néhány nagyobb befektetési ügylet már létrejött, az albérletbe kiadott területek piacra kerülése lassul, és mind a fogyasztói, mind az üzleti bizalom javul a közel 20 éves mélypont után – áll az elemzésben.
Az Egyesült Államokban még nincs jele a kilábalásnak: a ki nem adott ingatlanok aránya az iroda-, ipari és kiskereskedelmi piacon 2009 második negyedévében tovább nőtt. Az irodák esetében az üresedési ráta 0,8 százalékponttal 15,5 százalékra, az ipari 0,8 százalékponttal 13 százalékra emelkedett. Kanadában a ki nem adott irodák aránya lassabban nő, mint az USA-ban – 7,5 százalékról 8,3 százalékra emelkedett a második negyedévben.
Ázsiában sokkal nagyobb az optimizmus, mint a fejlett piacokon – véli Raymond Torto, a CBRE vezető közgazdásza. Míg a válság szinte egyszerre zajlott le globálisan, a fellendülés időtartama, azonban az adott országok bankrendszereinek fejlettségétől függően eltérő lehet.
A kereskedelmi ingatlanpiac idei alakulása vegyes képet mutat. A kereslet teljes mértékben a gazdasági aktivitástól függ: a globális recesszió mind a bérlőktől, mind a befektetőktől jelentős áldozatot követelt. Az ingatlan-tranzakciók finanszírozásának hiánya – együttesen az emelkedő kockázati prémiumokkal és az ingatlanpiac gyengülő alapjaival – mára az eszközök értékét mintegy 35-50 százalékkal csökkentette a 2007/2008-as csúcshoz képest a piactól, az ingatlan típusától és minőségétől, illetve az elhelyezkedésétől függően. A legtöbb piacon ez a korrekció még messze nem fejeződött be – mutat rá a tanulmány.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.