A gyűjtőalapok az ipari és logisztikai ingatlanbefektetések felé fordulnak
A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatása szerint. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó lehet a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.
David Turner, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési igazgatója szerint a közelmúltban számos befektetési alap vett be a portfoliójába logisztikai ingatlanokat is. Bár – mint minden szektorban – a befektetési volumen itt is csökkent, a visszaesés enyhébb volt. David Turner úgy látja, hogy jelenleg a szektor aránya az európai befektetési piac egészét tekintve emelkedik – 2008-ban 7 százalékról 10-re nőtt az arány.
A CBRE szerint a szektor okból kifolyólag is vonzónak látszik: olyan nagy logisztikai szolgáltatók, mint a DHL és a Kühne&Nagel a globalizáció révén európai szintű hálózatuk kiépítéséhez kapcsolódóan folyamatos terjeszkednek. Emellett a logisztikai szektort megcélzó, specializált alapok száma és kapitalizációja is nő. A likviditás javulását elősegíti a piac közelmúltbeli újraárazása is, amely a hozamok legalább egy-másfél százalékpontos növekedését eredményezte, sőt vannak piacok, ahol az ingatlanok értéke átlagban akár az ötödével csökkent.
A befektetők bázisa is megváltozott régió szerte: míg korábban általában az európai ipari és logisztikai befektetési volumen 30-40 százalékáért az ingatlanszektorban tevékenykedő cégek feleltek, addig tavaly ez az arány 5 százalékra esett vissza. Egyre inkább a gyűjtőalapok dominálnak, melyek 2008-ban már a teljes forgalom 38 százalékát adták. Ez a növekedés részben a német nyílt végű alapok ipari ingatlanok iránti megnövekedett érdeklődéséből ered a CBRE szerint; ezek az alapok 4,3 milliárd eurót fektettek a szektorba 2008 második felében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.