2009. július. 27. 12:39 MTI Utolsó frissítés: 2009. július. 27. 12:38 Gazdaság

Nem sértett szabályt a Morgan Stanley novemberi OTP-célárával

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) intézkedés alkalmazása nélkül megszüntette a Morgan Stanley-vel szemben 2008. november 7-én indított piacfelügyeleti eljárást, miután megállapították, hogy a befektetési bank november eleji elemzésében publikált 2.600 forintos OTP-célára nem minősült tiltott piacbefolyásolásnak – közölte a PSZÁF hétfőn.

A felügyelet a vizsgálat során ellenőrizte az OTP részvények kereskedési adatait, és nem talált olyan magatartást, amely megvalósította volna a tiltott piacbefolyásolást – közölte a PSZÁF.

A vizsgálat kiterjedt a befektetési ajánlás tartalmának vizsgálatára is – áll a közleményben. Ennek során a Morgen Stanley részletesen bemutatta az elemzés hátteréül szolgáló módszertani anyagokat. A felügyelet ellenőrizte az elemzés valamennyi célárának meghatározását, valamint a használt módszertant, és arra a következtetésre jutott, hogy a befektetési bank következtetései nem minősülnek megalapozatlan, félrevezető, hamis információ nyilvános közlésének, így tiltott piacbefolyásolásnak sem.

Az elemzés megjelenése előtti napon, 2008. november 4-én az OTP 3 665 forintos árfolyamon zárt a Budapesti Értéktőzsdén. Ezt követően két nap alatt közel 16 százalékot esett a részvény árfolyama, hat kereskedési nap elmúltával pedig már közel 31 százaléknál tartott a zuhanás mértéke. Ezt követően valamelyest stabilizálódott az árfolyam.

A Morgan Stanley egyébként 2009. március 2-án tovább csökkentette az OTP célárát, akkor 2 600 forintról 1 500 forintra. Ez alkalommal a célár közelebb járt az aktuális piaci kurzushoz: az OTP az előző kereskedési napon, február 27-én 1 605 forinton zárt. A lejtmenet azonban ekkor sem maradt el: a bankpapír négy nap alatt közel 16 százalékot veszített értékéből, s március 5-én elérte 1 355 forintos, évek óta legalacsonyabb árfolyamát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.