2009. július. 24. 14:04 HVG Utolsó frissítés: 2009. július. 24. 13:51 Gazdaság

Bicskanyitogató szerződésmódosítási indokok

Az esetenként képtelen banki szerződésmódosítási indokok többoldalas felsorolása különösképpen bicskanyitogató akkor, amikor a válság hatására egyre több az adóssággal túlterhelt, lakását elvesztő ügyfél. Közülük sokan feketepénzekből működő ingatlanhitelező csoportok áldozatává válnak.

Kormányközeli források havi ötszáz árverezésről tudnak, amelyek nemcsak ingatlanfedezetű, devizaalapú hitelekhez kapcsolódnak, hanem egyéb tartozások behajtásához is. Civil fogyasztóvédők jóval többre, heti több ezerre becsülik az ingatlanárverések számát.

A kilakoltatások többnyire nem a bankok számlájára írhatók a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének tájékoztatása szerint, hanem banki refinanszírozással dolgozó, jelzálog-hitelezésre szakosodott pénzügyi vállalkozásokéra, amelyek hitelközvetítők révén toborozták az ügyfeleket. A PSZÁF által felgöngyölített szisztéma szerint a hitelközvetítők eleve két csoportba sorolták a hitelért folyamodókat: a jókat a bankokhoz, a rossz hitelképességűeket pedig a pénzügyi vállalkozásokhoz közvetítették. Utóbbiak pedig olyan hitelszerződést írattak alá a kuncsaftokkal, amelyekben nemfizetés esetére vételi opciót kötöttek ki az ingatlanra. A háttérben feketepénzekkel finanszírozott befektetői köröket sejtenek, amelyek azonnal megveszik a féláron kínált lakásokat. Három-négy csoport több száz adóssal járhat el ezen a módon, ha bedőlnek a hitelek – értesült a HVG. Ez a bűnügy, amely az utóbbi évek túlzott hitelezési hajszájával kapcsolható össze, ugyanakkor a PSZÁF felelősségét is felveti, az ellenőrizetlenül burjánzó hitelközvetítés miatt.

Az adósok mind kilátástalanabb helyzete és a kockázatokban a jelek szerint osztozni nem kívánó banki magatartás miatt lépett akcióba Bajnai Gordon miniszterelnök, aki önmérsékletre próbálta bírni a pénzintézeteket. Azon túl, hogy átdolgozzák a bankok által tudatosan félreértelmezett előírásokat, bevezetik a tisztességes banki magatartás kódexét, amelynek betartását a fogyasztóvédelmi szerepében megerősített PSZÁF ellenőrizné úgy, hogy a renitensekre akár több száz millió forintos bírságot is kiszabhatna. Az ördög persze a részletekben rejlik, illetve abban, hogy milyen hatáskörrel ruházzák majd fel a PSZÁF-ot az ősszel a kódex betartatásához. 

A legfrissebb HVG-ben cikk-összeállítást talál a témáról.

zöldhasú
Hirdetés