Jeremie: új feltételek mellett újra pályázhatnak a kockázatitőke-alapok
Várhatóan augusztus 28-áig pályázhatnak a Magyarországon bejegyzett kockázatitőke-alapok kezelői arra a 36,5 milliárd forintra, amelyet az EU biztosít a hazai kis- és középvállalkozások finanszírozására. A pályázatot kiíró Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) legkésőbb október 9-én szeretne eredményt hirdetni, ami azt jelenti, hogy ideális esetben is csak október végén kezdhet „dolgozni” a pénz.
A program már két éve húzódik. Ez év májusában egyszer már úgy tűnt, sikerül révbe érni, hiszen az április 6-ai határidőig benyújtott pályázat nyertesei már megvoltak, ám az NFÜ visszavonulót fújt, mivel – közleménye szerint – úgy találta, nem voltak egyenlők a jelentkezők esélyei. Hogy ez pontosan mit is jelentett, az még nem derült ki. A keddi, a pályázók és a téma iránt érdeklődő média részvételével tartott egyeztetésen Vági Márton, az NFÜ elnöke – mintegy magát megcáfolva – azt mondta, korábban sem volt esélyegyenlőtlenség.
Forrásaink szerint az NFÜ azért nyilvánította eredménytelennek a pályázatot, mert megítélése szerint a pontozás alapján nyerésre állók – Primus, Biggeorge’s, Futureal, Cashline, BCB, Morando – némelyikének nem volt meggyőző a kockázatitőke-befektetési tapasztalata, miközben a vesztes oldalon több, eddig már számos sikeres kockázatitőke-befektetést végrehajtott cég és személy által fémjelzett vállalkozás – Central-Fund, Life Ventures Partners – állt. Utóbbiak sérelmezték az állami pályázat kihirdetés előtt álló eredményét, s a jelek szerint az NFÜ ijedtségében inkább új fordulót hirdetett. Más kérdés, hogy ezúttal meg a reménybeli nyertesek ágálhatnak, akik pályázata – „jó magyar szokás szerint” – kiszivárgott.
Előzmények |
Az előzményekről bővebben a HVG 2009/25. számában, Ördögi körök című írsában olvashat. |
A közel féléves újabb csúszás ihlette azt a változást, miszerint az alapkezelőknek a befektetési döntéseket legkésőbb 2013. december 31-éig kell meghozniuk – az eredetileg tervezett február helyett. Mivel a kockázatialap-kezelők működési engedélyét a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) visszavonhatja, ha fél évig nem kezdik meg működésüket, az NFÜ levélben kérte a PSZÁF-ot, hogy a pályázat csúszása miatt efféle hátrány ne érje az indulókat. Erre Vági szerint a felügyelet szóbeli ígéretet tett.
Fontos új elem, hogy a pályázóknak nyilatkozniuk kell az alap kvázi önrészét képező pénzek törvényes eredetéről, arról, hogy a magánbefektetők függetlenek, valamint az alap közvetlen és közvetett tulajdonosi szerkezetéről. Több pályázó gazdája ugyanis offshore paradicsomban van bejegyezve, ami az utóbbi hónapokban érzékeny téma lett – különösen Simor András ciprusi cégben tartott vagyonának nyilvánosságra kerülése óta –, s az NFÜ nem akar támadási felületet. Kérdés, az átláthatóság – amelynek erősítésére az NFÜ a Transparency International részvételét is szükségesnek tartotta – korábban miért nem volt ilyen fontos a pályázat kiíróinak.
Az is furcsa, miért csak most vonja be jobban az NFÜ a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesületet (MKME) a pályázatok elbírálásába (a szintén szakmai hozzájárulást adó Nemzetközi Bankárképző Központot és az Ernst & Youngot már az előző forduló finisében kooptálták). Az MKME javasol majd tagokat az NFÜ-nek abba a 3 fős testületbe, amely – szintén új elemként – átlagban 25-30 percre tervezett szeánszokon személyesen is meghallgatja a jelentkezőket. E prezentációk súlyát az adja, hogy azokon a 92-es összpontszám közel egytizedére lehet szert tenni.
A nyertes kockázatitőke-alapkezelők kötelesek lesznek önerejük 5 százalékát egy elkülönített letéti számlán tartani, ez szolgál annak a kötbérnek a fedezetére, amelyet akkor kell fizetniük, ha az EU-tól elnyert pénzből nem hajtanak végre kockázatitőke-befektetést. Korábban vita volt arról, mit is lehetett érteni az 5 százalékos költségplafonon (például abba beleszámítanak-e az adminisztrációs és a működési költségek), most az NFÜ pontosította: az alapkezelőnél felmerülő valamennyi költség együttesen nem lehet több az alap 5 százalékánál.
Az induló vagy rövid ideje működő kkv-k számára jó hír, hogy 30 százalékra emelkedett azon összeg aránya, amelyet az alapkezelőknek legalább kezdeti és innovatív befektetésekre kell fordítaniuk, s csak a többit tehetnék már futó, de átmenetileg pénzzavarba került vagy szerkezeti átalakulásra szoruló cégekbe. Sőt, ez az arány még tovább nőhet, tekintve, hogy az NFÜ július 10-én 12 óráig várja az észrevételeket a tervezett pályázati kiírással kapcsolatban, s azok alapján akár változtatásokra is sor kerülhet a július 15-ére tervezett megjelentetés előtt.
Csabai Károly
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.