Forint: hirtelen, de nem hírtelen gyengülés
Néhány perc alatt két forinttal lett drágább az euró, miután az emelkedést váró elemzői várakozásokat cáfolva 5,5 ponttal, 49,3 pontra esett a Conference Board bizalmi indexe.
A Bloomberg elemzői konszenzusa 55,3 pont volt – a Merrill Lynch szakemberei borúlátóbbak voltak (52,0 pontra számítottak). A bejelentést követően a dollár azonnal erősödni kezdett, ami a kockázatvállalási kedv gyengülésének biztos jele, és ami a forint számára általában rossz hír.
A Conference Board bizalmi indexének értékét az elemzők szerint az utóbbi időben egyre inkább befolyásolja a munkaerőpiaci helyzet. A munkanélküliek aránya az elemzők szerint a májusi, negyedszázados csúcsot jelentő 9,4 százalékról júniusban 9,6 százalékra emelkedik (a munkaügyi minisztérium csütörtökön teszi közzé az adatot).
Az euró árfolyama kedden kora délután még a 271-es szinttel küzdött, négy órakor azonban megindult fölfelé, s fél öt tájban már 273-nál járt. Bár még ez is a 275-ös, elemzők által emlegetett szint alatt van, amit – negyedik próbálkozásra - éppen ma sikerült áttörni, amennyiben a magyar fizetőeszköz gyengülése ilyen ütemben folytatódik, a közös európai pénz kurzusa hirtelen ismét a támasz fölött találhatja magát.
Mindeközben a dollár – ahogy az rossz hírek esetén lenni szokott – erősödni kezdett az euróhoz képest: az EUR/USD kurzus 1,414-ről 1,402 alá esett. Ennek megfelelően természetesen forintban kifejezve is drágult a zöldhasú: míg néhány órája 192 forint alatt is lehetett dollárt vásárolni, most 194,5 környékén jár az árfolyam.
Ecoline
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.