2009. június. 25. 11:03 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 25. 11:03 Gazdaság

Mindenből kevesebbet vettünk: tovább esik a kiskereskedelem

A kiskereskedelmi forgalom volumene - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009 első négy hónapjában 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Áprilisban folytatódott és gyorsult a forgalom mérséklődése, volumene 4,1 százalékkal volt alacsonyabb, mint tavaly áprilisban. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,3 százalékkal maradt el az előző havitól.

Az országos kiskereskedelmi üzlethálózatban, valamint a csomagküldő kiskereskedelemben 2009 első négy hónapjában 2 125 milliárd forint értékű árut forgalmaztak, ebből áprilisban 607 milliárd forintot.

A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – márciusban 3,6 százalékkal, az első negyedévben 3,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a kiskereskedelmi eladások volumene 0,6 százalékkal maradt el az előző havitól.

Tavaly áprilisban a kiskereskedelmi termékforgalom volumene – a naptárhatástól megtisztított adatok alapján – 1,5 százalékkal, az első négy hónapban 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől.

Az idén az első négy hónapban a kiskereskedelmi eladások 47 százaléka az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes, 15 százaléka az üzemanyag-, 13 százaléka a bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-kiskereskedelmi üzletekben bonyolódott; a többi üzlettípus együttes részesedése 25 százalék volt.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletek az első négy hónapban 2,7, áprilisban 3,2 százalékkal kisebb volumenű forgalmat értek el, mint az előző év azonos időszakában.

Az élelmiszerüzletek forgalma a kiigazítatlan adatok szerint áprilisban 1,3 százalékkal nőtt a 2008. áprilisihoz képest. A kiigazított és kiigazítatlan indexek közötti nagyobb különbséget az okozta, hogy a húsvéti bevásárlások 2009-ben áprilisra, 2008-ban márciusra estek.

Az eladások jelentős részét, 91 százalékát lebonyolító vegyes termékkörű üzletek (hiper- és szupermarketek, vegyesboltok) változatlan áras forgalma 2009 áprilisában 3,4 százalékkal csökkent, míg az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzleteké nem változott az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem áprilisi forgalmának volumene a márciusitól is 0,2 százalékkal maradt el.

A nem élelmiszer-kiskereskedelem változatlan áras forgalma az első négy hónapban 6,3, áprilisban 4,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszaki szinthez képest. A bútor-, háztartásicikk-, építőanyag-üzletek; az iparcikk jellegű vegyes üzletek; a gyógyszertárak, valamint a könyv-, újság-, papíráru- és egyébcikküzletek változatlan áron számítva 2009 áprilisában kevesebb forgalmat értek el mint előző év azonos hónapjában.

A textil-, ruházati és lábbeliüzletek és az illatszerüzletek eladásai ugyanakkor meghaladták az előző év azonos időszakában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint a nem élelmiszer-kiskereskedelem áprilisi volumene 1 százalékkal magasabb volt a márciusinál.

Az üzemanyagtöltő állomások változatlan áron számított forgalma az első négy hónapban 0,8, áprilisban 0,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakában mért szintet. A szezonális és naptárhatástól megtisztított adatok szerint áprilisban az üzemanyagkutak eladásai 0,3 százalékkal elmaradtak az előző havitól.

Az Eurostat gyorsbecslése szerint - a naptárhatástól megtisztított adatok alapján - 2009. áprilisban az Európai Unió 27 tagállamában átlagosan 1,4, az eurózóna országaiban 2,3 százalékkal mérséklődött a kiskereskedelmi forgalom volumene az előző év azonos hónapjához mérten. Az elérhető adatok szerint Svédországban, Ausztriában, Nagy-Britanniában mérték a legnagyobb növekedést, ugyanakkor jelentős mértékben visszaestek a kiskereskedelmi eladások a balti államokban.

Folytatódott – az európai statisztikai rendszerben a kiskereskedelembe nem számító – gépjármű- és járműalkatrész-üzletek eladásainak csökkenése Magyarországon: forgalmuk az év első négy hónapjában 27,7, áprilisban jelentősen, 33,1 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.