2009. június. 02. 13:47 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 02. 13:17 Gazdaság

GOSZ: az eső ellenére is kevés lehet a kalászosgabona-termés

Az elmúlt napok esős időjárása sem enyhítette érdemben az aszály okozta károkat, így változatlanul akár 30 százalékos terménycsökkenést is elképzelhetőnek tart az idén a kalászos gabonáknál Vancsura József, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke.

A szakember elmondta: az ország északi, északkeleti, nyugati és délnyugati részén, ahol számottevő 10-20 milliméter eső esett a kalászosok aratása egy héttel később kezdődhet. Így várhatóan nem lesz szükség kényszeraratásra. Máshol viszont a szárazság tovább rontja a terméskilátásokat. Ezért további esőre volna még szükség.

Búzából a GOSZ elnökének becslése szerint várhatóan mintegy 3,5 millió tonna termést takaríthatnak be a gazdálkodók. Ez mintegy kétmillió tonnával kevesebb a tavalyinál. A GOSZ-nál úgy vélik összesen mintegy 5,4 millió tonna kalászosgabona-termés várható Magyarországon.

Vancsura József korábban azt mondta, hogy az aratás előreláthatólag a hónap végén kezdődhet, ám nem zárta ki, hogy az árpát sok helyen már korábban learatják.

A GOSZ szerint Magyarországon a vetésterület, így a kalászosoké is, lényegében állandónak tekinthető, 1,6-1,7 millió hektár között mozog évről-évre.

Tavaly a kalászos gabona össztermése 7,7-7,8 millió tonna volt, amelyből 5,6 millió tonnát tett ki a búza. Az elmúlt évben jó termést takarítottak be a gazdálkodók, ez mintegy 40 százalékkal volt több az előző évinél.

Mindehhez Vancsura József hozzátette: a kukoricának és a napraforgónak is jól jött az eső, ám e két növény termését még idő előtti volna megbecsülni.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.