Amerikai-kanadai kétharmad a GM-ben?
Az amerikai és a kanadai kormány kétharmados tulajdonrészt birtokolna az átszervezés után a General Motorsban, amely már nem tudja elkerülni a csődeljárást - írták szerdai amerikai napilapok.
Az átszervezés részleteit ismerő, de névtelenséget kérő források szerint tulajdonképpen a hatalmas iparvállalat államosításáról van szó - olvasható a The Washington Post címoldalas hírében. Az amerikai kormány állítólag további 30 milliárd dollárt pumpálna a detroiti vállalatba, amely eddig 19,4 milliárd dollár szövetségi hitelt kapott. Kanada - ahol a GM-nek szintén vannak üzemei - 9 milliárd dollárral segítené az új céget. A részvények többi része döntően egy szakszervezeti alap kezébe kerülne.
A GM átalakítására fordítandó összesen közel 60 milliárd dollár a legnagyobb szövetségi segély egy cégnek a jelenlegi válságban, az amerikai gazdaság történetében pedig az egyik legnagyobb vállalati átszervezés. A segélyek összege még változhat, az egyeztetések nem zárultak le. Az amerikai kormány június 1-jéig adott haladékot a GM-nek az átszervezésre, máskülönben csődvédelmet kell kérnie.
Az autógyár két fronton is közelebb került a csődeljáráshoz. Egyfelől a kötvénytulajdonosok visszautasították a cégnek azt az ajánlatát, hogy engedjék el a velük szemben felhalmozódott adósságot részvényekért cserébe. Ebben az ügyben valószínűleg bíróság fog dönteni. Másfelől a szakszervezeti vezetés elfogadta, hogy a cég csődvédelmet kérjen, miközben ha engedményekkel is - fizetéscsökkentés, kisebb garantált biztonság a munkahelyek elvesztésével szemben, kisebb befizetések az egészségügyi alapba -, de biztosítja a dolgozók védelmét.
Az Obama-kormány azt hangsúlyozza, hogy gyors átszervezést szeretne, a nagy állami tulajdonhányadot csak átmeneti állapotnak tekinti. Elemzők szerint a kormánynak ennek ellenére a belátható jövőben döntő szava lesz az autógyár sorsának alakításában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.