Államosítaná Obama a General Motors-t
Tulajdonrészt szerezne az amerikai állam az Obama-kormányzat legújabb terve szerint a csőd szélére került General Motors (GM) autógyárban - jelentette a Bloomberg amerikai hírügynökség.
Az autógyár helyzetét ismerő források szerint a kormány ideiglenesen, a korábban biztosított állami segély egy részéért cserébe szerezne tulajdonrészt a GM-csoportban, amelynek adósságállománya 28 milliárd dollárra rúg. A GM korábban 13,4 milliárd dolláros állami segítséget kapott.
A tervek szerint az állam egy új, a jelenleginél kisebb társaságban lenne résztulajdonos, amely a GM életképes, "jó" részeit foglalná magába. Ezzel a megoldással ugyanakkor csökkenne a hitelezők részesedése a megroggyant autógyár utódjában. Korábbi jelentések szerint a hitelezők összesen 90 százaléknyi tulajdonrészt szerezhetnének a vállalatban, ha elállnak a követeléseik nagy részétől. Bennfentes források szerint a kormány a lehető leghamarabb túladna az új GM-ben birtokolt részesedésen. Barack Obama elnök így akarja lecsendesíteni a részleges államosítás miatt a kormányt bíráló hangokat, amelyek a pénzügyi rendszert érintő állami beavatkozások hatására igencsak felerősödtek. A washingtoni pénzügyminisztérium és a GM nem kommentálta a Bloomberg jelentését.
Obama május végéig adott időt a vállalatnak a szanálási terv kidolgozására. A The New York Times hétfőn közölt beszámolója szerint egyre biztosabbnak tűnik, hogy az átalakítás csődeljárás útján megy majd végbe. A lap szerint a pénzügyminisztérium azt tanácsolja az autógyár vezetőségének, hogy június elsejéig adják be a csődvédelmi kérelmet. Az egyik elképzelés szerint új társaság alakulna, amely azonnal megvenné a General Motors rentábilis részeit, amint a csoport csődvédelemért folyamodik. A kevésbé kívánatos vagyonrészek, köztük a nem népszerű modellek (pl. Hummer), egyes üzemek és egészségpénztári kötelezettségek pedig a régi cégben maradnának, amelyet felszámolnának.
Mindeközben a GM-csoporthoz tartozó Opel helyzetével kapcsolatban Günter Verheugen, az Európai Bizottság ipari biztosa kijelentette, hogy Brüsszelnek nyitottnak kell lennie az állami segítség kérdésében. "Amennyiben lehetséges befektetők állami garanciavállalást igényelnek, akkor nem lenne szabad eleve elzárkózni ettől" - mondta a brüsszeli bizottság elnökhelyettesi tisztségét is betöltő német politikus a Hamburger Abendblatt című lap keddi száma szerint. Az interjúban Verheugen kifogásolta az Opel fizetésképtelenségéről szóló találgatásokat. "A GM sorsától 300 ezer munkahely függ szerte Európában, ezért a pletykák terjesztése nagyfokú felelőtlenségre vall" - mondta az ipari biztos.
A nagykoalíciós német kormány megosztott az Opelnek nyújtandó állami segítség kérdésében. Vezető szociáldemokrata politikusok a segély mellett érvelnek, a kereszténydemokrata Angela Merkel kancellár viszont elutasítja a javaslatot. A szociáldemokrata Verheugen szerint "transzatlanti" megoldásra van szükség a válságba került autógyár talpra állításához.