BAMOSZ: fél százalékkal csökkent az alapok vagyona áprilisban
Mindössze fél százalékkal csökkent áprilisban a befektetési alapok összesített vagyona, annak ellenére, hogy az ingatlanalapok ebben a hónapban kezdték meg először a 90 napos kifizetéseket a tavaly ősszel leadott visszaváltási megbízásokra.
"Az értékpapíralapok esetében a tőkepiaci korrekció eredményeként már határozottan kedvező jelek is tapasztalhatók, bár a hónap összesített adatát még beárnyékolja az ingatlanalapokban tavaly ősszel leadott nagyarányú visszaváltások április folyamán történt teljesítése" - idézi a közlemény Temmel Andrást, a BAMOSZ főtitkárát.
Az ingatlanalapokból 41,3 milliárd forint tőkét vontak ki áprilisban. A visszaváltások mintegy 85 százaléka még a tavalyi év végén leadott megbízásokból származott. Az alapok vagyonát viszont 340 millió forint hozam növelte, így vagyonuk összességében 12,6 százalékkal csökkent, a hónap végén 283 milliárd forint volt, ami az alapok összvagyonának a 11 százaléka. A hazai ingatlanalapok alapjainak vagyona a hónapban 27,5 százalékkal csökkent, vagyonuk mintegy 43 milliárd forintot tett ki.
Áprilistól két nagyobb ingatlanalap zártvégűvé alakult, ezek esetében vagyoncsökkenés nem volt tapasztalható, mivel az átalakulás kapcsán visszaváltó befektetők helyébe a mögöttes bankok léptek be, így az alapok szempontjából tőkekivonás nem történt.
Az alapok összvagyonának 58 százalékát kitevő nyilvános nyíltvégű értékpapír alapoknál két hónap után ismét pozitív tőkevonzás volt tapasztalható áprilisban, vagyonuk 2,6 százalékkal nőtt. Összesen 4 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, és a hozamok is több mint 32 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát.
A szövetség értékelése szerint az intézményi befektetők bizalmát jelzi, hogy a zártkörű értékpapír-alapokban kezelt vagyon 4,9 százalékkal nőtt, a hónap végén 258 milliárd forintot tett ki. Áprilisban 110 millió forint érkezett ezekbe az alapokba, miközben teljesítményük is 11,9 milliárd forinttal növelte a vagyont.
A nyilvános alapok közül áprilisban ismét a részvényalapok vagyona nőtt a legdinamikusabban, 8,3 százalékkal, vagyonuk 250 milliárd forintot tett ki a hónap végén. A befektetők ugyan mintegy 2,1 milliárd forintot kivettek a részvényalapokból, a hozamok viszont - a részvénypiaci felívelés következtében - több mint 20 milliárd forinttal növelték a vagyont.
A pénzpiaci alapok közel 15 milliárd forint új tőkét vonzottak áprilisban, a hozamok pedig további 720 millió forinttal növelték a vagyont, ami a hónap végén 937 milliárd forintot tett ki. A kategória 77 százalékát jelentő likviditási alapok vagyona 2,9 százalékkal nőtt. A 12,6 milliárd forint új tőke mellett 800 millió forint hozam is növelte a vagyont, továbbá egy pénzpiaci alap likviditási alappá alakult, ez 7,2 milliárdos összvagyon növekedést jelentett.
A hónapban a nyilvános garantált alapok összvagyona 4 százalékkal csökkent, 456 milliárd forintos hó végi vagyonuk az alapok összvagyonának a 18 százaléka. A 22,6 milliárd forint tőkekivonás mellett a piaci teljesítmények mintegy 3,6 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.
A kötvényalapok összvagyona másfél év óta először nőtt, április végén 136 milliárd forintot tett ki, ami 1,1 százalékkal haladja meg az egy hónappal korábbi adatot. Ennek oka a közlemény szerint az előző hónapok kötvénypiaci gyengélkedését felváltó áprilisi kiugró piaci teljesítmény. Az alapok összességében 7,3 milliárd forint hozamot értek el, ami ellensúlyozta az 5,8 milliárd forintos tőkekivonást. A befektetők elsősorban a hazai kötvényalapokból vontak aki tőkét, míg az egyéb nemzetközi hosszú kötvényalapok ismét tudtak új tőkét vonzani.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.