2009. február. 12. 17:43 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 12. 17:09 Gazdaság

BAMOSZ: újra vonzóak a pénzpiaci alapok

A befektetési alapok összesített vagyona 2009. első hónapjában stabilizálódott, sőt kis mértékben nőtt, ami az elmúlt év végi tőkekivonási tendenciát követően nyugodtabb piaci magatartásra utal. A továbbra is negatív külső hangulat ellenére 7 százalékkal nőtt a részvényalapok vagyona.

A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 0,2 százalékkal nőtt januárban, és a hónap végén 2,532 milliárd forintot tett ki. A hónapban 3 új alap indult, 3 pedig megszűnt, egy alapkezelő által kezelt két alap pedig kikerült a BAMOSZ-ból, így január végén a BAMOSZ tagjai 410 alapot kezeltek. Az alapokból összesen 9,5 milliárd forint tőke távozott, a piaci teljesítmények viszont közel 20 milliárd forinttal növelték az alapok vagyonát.

„Az elmúlt hónapban enyhült a verseny a piacon, a banki kamatok elszívó hatása mérséklődött, az egymáshoz hasonló megtakarítási formákon elérhető hozamok közelítettek egymáshoz, ami kedvezően hatott a befektetési alapok vagyonára is.”- hangsúlyozta Szalai Sándor, a BAMOSZ elnöke.

"A jelenlegi válság magja az angolszász típusú kapitalizmus krízise" - mondta ezzel párhuzamosan Andor László, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatóságának tagja csütörtökön, a BAMOSZ és a DEMOS Magyarország Alapítvány által szervezett pénzügyi konferencián.

Andor László a válság makrogazdasági és társadalmi hatásaival foglalkozó panelbeszélgetésen úgy vélte, hogy a banki, pénzügyi vezetők részéről a válság kialakulásában való felelősségük beismerése nagyon fontos lenne a bankok erkölcsi tőkéjének újbóli felépítésében.

Róna Péter gazdaságtörténész szerint a magyar nemzet elvesztette a bankárok iránti bizalmat. "Az nem megy, hogy a bankok a kezelési költséget teljesen elszámolhatatlan módon megtriplázzák, majd elhajtják az érdeklődő kisembert" - fogalmazott.

Róna Péter szerint a válság egyik fő következménye a környezetvédelem, a környezettudatosság megerősödése lehet.

Bauer Tamás közgazdász Róna Péterrel vitatkozva úgy vélekedett, hogy a modern versenykapitalizmus "bivalyerős" rendszer, amely nagyon sok válságot túlélt, és ez most sem lesz másként. A liberális közgazdász szerint az Amerikából kiinduló válságért elsősorban nem a bankok, hanem a kormányok és a jegybank elhibázott politikája a felelős.

zöldhasú
Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.