Stresszteszt: tíz banknak 75 milliárd dollár plusz tőkére van szüksége
Az amerikai kormány által „terhelési próbának” alávetett 19 nagybankból 10 tőkepótlásra szorul, összesen 74,6 milliárd dollár értékben, hogy ki tudja védeni, ha a gazdasági helyzet esetleg rosszabbra fordul – derült ki a stressztesztek csütörtökön nyilvánosságra hozott eredményéből.
Washington szerint a gyengébb helyzetű vezető bankok feltőkésítése megszilárdítja irántuk a bizalmat, és megalapozza a recesszióból kivezető utat. Timothy Geithner pénzügyminiszter közölte, hogy a bankvizsgálatok jelentősége az átláthatósáukban van. Ben Bernanke, a jegybank szerepét betöltő Fed elnöke szerint a tesztek és a kormány tőkésítési programja segítenek helyreállítani az amerikai bankrendszer stabilitását.
A legnagyobb, 33,9 milliárd dolláros tőkefeltöltést a Bank of Americánál kell végrehajtani. A Wells Fargót 13,7 milliárd dollár tőkeemelésre kötelezik, a GMAC esetében 11,5, a Citigroupnál 5,5 milliárd dolláros ez az összeg.
Az Obama-kormány reményei szerint a 10 gyengének ítélt pénzintézet képes lesz a magánszférából megoldani a tőkeemelést, de Bernanke közölte, hogy a kormány szükség esetén segít.
„A kormány a pénzügyminisztériumon keresztül készen áll arra, hogy bármekkora pótlólagos tőkét nyújtson annak biztosítására, hogy bankrendszerünk képes átvészelni a súlyos gazdasági visszaesést” – közölte a központi bank vezetője.
Az Obama-adminisztráció korábban kifejezte azon reményét, hogy a vezető pénzintézetek tőkehelyzetének megerősítésével eloszlathatók a pénzügyi szektor helyzetével kapcsolatos félelmek.
A pénzügyi tárca a stressz tesztekkel azt vizsgálta, hogy nehezebb gazdasági körülmények között mely pénzintézetek kerülnének csőd közeli helyzetbe, vagyis melyeknek lenne szükségük tőkepótlásra. Egyebek mellett azt tesztelték, hogy a pénzintézetek életben maradnának-e, ha a munkanélküliségi arány jövőre 10 százalék fölé szökne, illetve ha a házárak további 22 százalékkal esnének. Az adminisztráció nem számol ilyen súlyos visszaeséssel, de meg akarta vizsgálni, hogy a vezető bankok közül melyik nem bírna ki egy ekkora terhelést.
Némelyik bank esetében közvetlen szövetségi tőkeinjekcióra lesz szükség, a pótlólagos tőke legnagyobb része a tervek szerint abból származik majd, hogy a szavazati jog nélküli elsőbbségi részvényeket az állam átváltja törzsrészvényekre a vállalati részvénytőke emelése céljából.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.