2009. április. 29. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 29. 15:34 Gazdaság

PM: nem sértett uniós szabályokat az állam a garancianyújtással

A Pénzügyminisztérium úgy gondolja, hogy a Péti Nitrogénműveknek nyújtott segítség esetében nem történt olyan intézkedés, amely sértené az Európai Unió ezzel kapcsolatos uniós szabályait - mondta az MTI-nek Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium (PM) szóvivője.

Amennyiben az Európai Unió vizsgálni akarja az állami garancianyújtást, a magyar kormány az unió rendelkezésére áll - tette hozzá. Emlékeztetett rá, hogy az állam egy nagyobb összegű hitel mögé garanciát adott, a garancianyújtás azonban piaci feltételekkel történt, ezért nem lehet szó az uniós szabályok megsértéséről.

A Pénzügyminisztérium szóvivője ezt annak kapcsán közölte, hogy szerdán Brüsszelben bejelentették: az Európai Bizottság mélyreható vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Péti Nitrogénművek megmentése érdekében hozott intézkedések sértik-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokat.

A brüsszeli illetékesek szerint a vizsgálat a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott, mintegy 85 milliós, állami kezességvállalással fedezett hitelt érinti. Magyarország nem jelentette be ezeket az intézkedéseket, és az EU-bizottságnak kételyei vannak afelől, hogy azok összeegyeztethetőek-e az állami támogatások közösségi szabályaival.

Neelie Kroes versenypolitikai EU-biztos a vizsgálat bejelentése kapcsán hangsúlyozta: a tagállamok kormányai segíthetnek ugyan a nehéz helyzetben lévő vállalkozásoknak, de be kell tartaniuk az unió állami támogatási szabályait.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.