Saját zsebére játszott a Mol-eladással az OMV-vezér?
Bennfentes kereskedés és a piac manipulálásának gyanúja miatt nyomoz az osztrák pénzügyi felügyelet (FMA) az OMV vezérigazgatója, Wolfgang Ruttenstorfer ellen. A felügyeletnek szemet szúrt, hogy az osztrák olajvállalat első embere március 23-án 620 444 euróért vásárolt saját vállalatának részvényeiből, azon a napon, amikor a Profil című hetilapban egyértelműen állította, hogy az OMV az idén mindenképpen megtartja Mol-részvényeit.
Két nappal később az OMV felügyelőbizottsága nem hosszabbította meg Ruttenstorfer vezérigazgatói szerződését, majd március 30-án az OMV eladta Mol-részvényeit. Az értékesítés 3,33 százalékos árfolyamemelkedést idézett elő, miközben az európai olajipari index 4,2 százalékot zuhant.
Ruttenstorfer nyeresége 44 705 euró volt. Amennyiben kiderül, hogy a vezérigazgató visszaélt információival, akár hároméves börtönt kaphat, ha a piacot manipulálta, akkor 50 ezer euróig terjedő pénzbüntetésre ítélhetik.
Az OMV szóvivője az ügyet nyilvánosságra hozó Wirtschaftsblatt című napilappal közölte, hogy együttműködnek a felügyelettel a vizsgálatban, aminek még az elején tartanak. A több hónaposra várt nyomozás során komoly segítséget várnak a Mol-tól is, a magyar olajcég megkereséséhez jogi eljárás szükségeltetik. Az FMA vizsgálata talán arra is fény derít, milyen közvetítéssel adták el a magyar cég 22,2 százalékos részvényhányadát úgy a Szurgutnyeftyegaz nevű orosz cégnek, hogy arról sem a magyar kormányt, sem a Mol menedzsmentjét nem értesítették.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.