A Toyota mentőövet kér a japán kormánytól
A japán Toyota autógyár egy kormány által támogatott japán bankkal tárgyal kölcsönfelvételről. Sajtóértesülések szerint a Toyota pénzügyi szolgáltató részlege 200 milliárd jenes (közel 2 milliárd dollár) kormányhitelért folyamodik. A Toyotánál nem cáfolták az értesülést, de azt mondták, hogy még semmi sincs eldöntve. A részleg szóvivője csupán annyit mondott, hogy a Japan Bank for International Cooperation csak az egyik lehetséges pénzforrás.
A japán pénzügyminisztérium kedden azt közölte, hogy idén 5 milliárd dolláros pótlólagos pénzösszeget juttat a devizatartalékokból ennek a banknak.
Hetvenkét éves története első egész évi veszteségére készül a Toyota, amely tavaly ragadta el a General Motorstól a világ elsőszámú autógyártója címet az értékesítés mennyiségét tekintve. Az e hónappal záruló pénzügyi évben összesen 350 milliárd jenes nettó veszteséggel kell számolni, közölték a Toyota csoportnál pénteken. A bevétel 21 billió jenre várható. Az éves eladási tervet 7,32 millió autóra csökkentették az eddig remélt 7,54 millióról. Az előző, tavaly márciussal zárult pénzügyi évben 1,72 billió jenes adózott eredményre tettek szert, 4,5 százalékos növekedéssel az előző évhez képest. A bevétel 9,8 százalékkal 26,29 billió jenre nőtt. Mindkét összeg rekord volt a csoport történetében. Az előző pénzügyi évben 8,91 millió autót adtak el, 389 ezerrel többet az előző évinél.
A Toyota pénzügyi éve első kilenc hónapjának adózott eredménye 328,83 milliárd jen, 76,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbi 1,4 billió jennél. A bevétel 13,8 százalékkal 16,99 billió jenre csökkent 19,72 billióhoz képest.
Pénteken először az amerikai Moody's nemzetközi hitelminősítő "Aa1"-re rontotta "Aaa"-ról a Toyota hosszú lejáratú, nem fedezett adósságának osztályzatát - az osztályzat kilátása is negatív -, majd a másik mértékadó minősítő, a Standard & Poor's is elvette a csúcsszintű "AAA" besorolást a csoporttól, "AA plusz"-t adva neki szintén negatív kilátással, ami további leminősítést valószínűsít.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.