Az amerikai állam beszállásra kész a Citigroupba
Megszületett a megállapodás, hogy miként száll be az amerikai kormányzat a Citigroup vezető amerikai pénzintézetbe: utóbbi 27,5 milliárd dollár értékben befektetőinek (köztük a most 8 százalékot birtokló kormányzatnak) elsőbbségi részvényeit törzsrészvénnyé alakítja át 32 százalékos konverziós felárral, és a törzsrészvényekből ad át az amerikai kormánynak.
Ha teljesen végbemegy a részvényátváltás, akkorra az amerikai pénzügyminisztérium 36 százalékra növeli részét a bankcsoportban. A hatalmas veszteséget felhalmozott Citi már 45 milliárd dollárnyi amerikai kormányzati támogatásban részesült, pénz és garancia formájában. Kockázatosnak minősített beruházásainak értékét 300 milliárd dollárra becsülik.
A Citigroup által kibocsátott 27,5 milliárd dollár érékű új törzsrészvényeket a bank elsőbbségi részvényeinek tulajdonosai a most csütörtöki tőzsdei ár felett, 3,25 dolláros áron jegyezhetnek, elsőbbségi papírjaik átváltásával. Az amerikai kormány legfeljebb 25 milliárd dollár erejéig cserél.
Az amerikai határidős indexek pénteken veszítettek értékükből, miután a pénzügyi ágazat papírjai nagyot zuhantak annak a hírnek a hatására, hogy az amerikai kormány komoly Citigroup résztulajdont szerez.
A befektetők attól tartanak, más bankokra is sor kerülhet, mert Washington meglehetősen elszántnak tűnik a bankszektor stabilizálására, és aggasztja őket, vajon nem jelenti-e majd mindez a jelenlegi tulajdonosok részvényeinek felhígítását, elértéktelenítését.
Az amerikai pénzügyminisztérium azt közölte, a Citigroup tőkehelyzetének javítása érdekében 25 milliárd dollár értékű elsőbbségi részvényeiket egy az egyben törzsrészvénnyé váltják át.
A Citigroup árfolyama az elektronikus kereskedésben 44 százalékkal csökkent; a Bank of America 17 százalékot, a JP Morgan 4,8 százalékot vesztett értékéből.
A piac szereplői kifejezetten rossz hírnek tartják a kormány-Citigroup ügyletet azzal együtt is, hogy ezzel nem kerül sor újabb készpénz-adományozásra; egyfajta államosítást emlegetnek.
A kereskedőket óvatosságra inti az is, hogy a hamarosan nyilvánosságra kerülő legfrissebb makroadatok – a GDP számai és a fogyasztói bizalmi index – az előzetes várakozások szerint azt mutatják majd, hogy az amerikai gazdaság a korábban számítottnál jobban gyengült.
A határidős indexek közül az S&P 500 futures 9,20 ponttal esett vissza, számított értéke alatt alakul; 77 pontot vesztett a Dow futures, 11,75 pontot a Nasdaq 100 futures.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.