A Fed cáfolja, hogy a kormány államosítaná a Citigroupot
Ben Bernanke, az amerikai szövetségi tartalékbank-rendszer (Fed) elnöke szerdán cáfolta, hogy a kormány államosítani akarná a nehézségekkel küzdő Citigroup bankcsoportot.
Ben Bernanke Fed elnök. Nincs olyan tervük © AP |
Az amerikai kormány hétfőn értesítette a nagybankokat: az állam a legnagyobb részvényessé válhat, ha a szövetségi ellenőrök úgy találják, nem elég erősek a vártnál mélyebb gazdasági válság átvészelésére. A szövetségi ellenőrök ugyancsak hétfőn erősítették meg: tárgyalások folynak arról, hogy a kormány jelentős törzsrészvénypakettet kapjon a harmadik legnagyobb amerikai bankban, a Citigroupban. Értesülések szerint az állam akár 40 százalékos tulajdonrészt szerezhet. A befolyásos The New York Times szerint a kormány nem nevezi nevén, de valójában a nagybankok részleges vagy teljes államosítása kezdődött el.
Bernanke szerint azonban legfeljebb arról van szó, hogy a kormány jelentős kisebbségi részvényhányadot szerezhet a Citiben vagy más bankokban. Mint mondta, a kormánynak rendelkezésre állnak azok az eszközök, amelyekkel el tudja érni a kívánt célt, nem lesz szükség valamiféle csődeljárásra vagy a bankok állami átvételére.
A Fed-elnök azt is leszögezte, hogy ellenőrzése alatt tartja az inflációs folyamatot. „Elég biztosak vagyunk abban, hogy emelhetjük a kamatokat, csökkenthetjük a pénzkínálatot, és mindezt jól időzítve, hogy elkerüljük az inflációs következményeket” – mondta.
Bernanke védte a Fed tavalyi agresszív lépéseit. A központi bank ősszel szinte nullára csökkentette az irányadó kamatot és több mint 1 billió dollárt pumpált a hitelpiacra a globális hitelválság kitörése után. „Komolyan azt gondolom, hogy tavaly október közepén a globális pénzügyi rendszer összeomlását kerültük el, amely egy valóban mély és nagyon hosszú gazdasági válságot idézett volna elő” – mondta a kongresszusi meghallgatáson.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.