Elemzők szerint a külkereskedelmi adatok is a recessziót jelzik
A magyarországi recessziót jelzik a hétfőn nyilvánosságra hozott, a várakozásokkal megegyező külkereskedelmi termékforgalmi adatok is a megkérdezett elemzők szerint.
Tavaly a külkereskedelmi mérleg 33 millió euró (24 milliárd forint) aktívumot mutatott, ami 153 millió eurós (54 milliárd forintos) javulást jelent a 2007. évihez képest, a KSH hétfőn közölt, első becslése szerint. 2008-ban a kivitel és a behozatal euróban mért értéke is több mint 5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg decemberben az export 17, az import pedig 18 százalékkal csökkent. A decemberi külkereskedelmi hiány 76 millió euró (24 milliárd forint) volt, 53 millió euróval (10 milliárd forinttal) jobb, mint egy évvel korábban.
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank elemzője elmondta, hogy a várakozásoknál valamelyest kisebb lett a külkereskedelmi mérleg decemberi hiánya, de nagyjából ekkora passzívummal számoltak. Kiemelte ugyanakkor, hogy szembeszökő az export és az import jelentős visszaesése.
Az elemző szerint annak, hogy a kivitel és a behozatal is csaknem ugyanolyan mértékben csökkent decemberben, a mérséklődő fogyasztás és a visszaeső beruházások mellett az export nagy importtartalma az oka.
Az idén az első félévben az ipari termelés és az export további visszaesésével kell számolni – mondta Török Zoltán. Hozzátette: idén a recesszió miatt a külkereskedelmi mérleg további javulása várható, mivel az import visszaesése várhatóan meghaladja az export csökkenését.
Barcza György, a K and H Bank vezető elemzője szerint az ipari termelés decemberi adatai is előrevetítették a külkereskedelmi termékforgalom alakulását. Az elemző szerint az export decemberi visszaesése „drámai zuhanás”, amely a vártnál nagyobb recessziót jelenthet: 2-3 százalék helyett 4 százalékkal eshet vissza a gazdasági teljesítmény 2009-ben. Barcza elmondta, hogy a régióban Magyarország ipari termelése és exportja esik a legnagyobb mértékben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.