2009. február. 03. 10:35 MTI Utolsó frissítés: 2009. február. 03. 10:34 Gazdaság

Külkereskedelem: 109 millió euró többlet

Tavaly január és november között a külkereskedelmi mérleg 109 millió euró többletet mutatott, ami 100 millió euró javulást jelent a 2007 január-novemberi 9 millió eurós aktívumhoz képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Novemberben a külkereskedelmi forgalom volumene az exportban 8 százalékkal, az importban 12 százalékkal volt kevesebb mint egy évvel korábban, 2008. január-novemberben mind a kivitel, mind a behozatal volumene 5 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét.

A korábban közölt előzetes adatok alapján tavaly az első tizenegy hónapban a kivitel és a behozatal euróban mért értéke is 7 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, míg novemberben mindkettő 10 százalékkal csökkent. A külkereskedelmi mérleg többlete az első tizenegy hónapban és novemberben is 100 millió euró volt.

Tavaly az első tizenegy hónapban a forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban nem változott, míg importban közel 2 százalékkal emelkedett, a cserearány 1,7 százalékkal romlott. Ezen belül novemberben a kiviteli forgalom 3 százalékkal, a behozatal 6 százalékkal magasabb árszinten bonyolódott le, mint egy évvel korábban. Az időszak egészét nézve a forint a főbb devizákhoz képest összességében 1,5 százalékkal felértékelődött, ezen belül azonban novemberben a hazai valuta leértékelődése 6-7 százalékos volt. Ez azt jelenti, hogy 2008 novemberében importban változatlan, exportban 3 százalékkal alacsonyabb devizaárszinten kereskedett a gazdaság.

Tavaly novemberben a gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene mintegy 9 százalékkal, a behozatalé 15 százalékkal volt kevesebb, mint az azt megelőző évben. Mind az export, mind az import csökkenésében meghatározó szerepe volt a gépjárműiparhoz kapcsolódó kivitel és behozatal - elsősorban a német és a kelet-közép-európai piacok szűkülése miatti - jelentős visszaesésének.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008. január-novemberben - a novemberi több mint 10-10 százalékos csökkenés mellett - 5 százalékkal, illetve 3 százalékkal volt több, mint 2007 azonos időszakában. Az export novemberi csökkenésében meghatározó volt a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek, a műanyag-alapanyagok, valamint a vas és acél volumenének visszaesése, amit a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek, illetve a gumigyártmányok kivitelének növekedése csak részben tudott ellensúlyozni.

Novemberben az energiahordozók behozatalának volumene 4 százalékkal, a kivitelé 3 százalékkal volt kevesebb, mint 2007 azonos hónapjában. Ezen belül mind a kőolaj- és kőolajtermékek, mind a gázbehozatal csökkent 6, illetve 2 százalékkal. A 2008. január-novemberi időszak egészét tekintve az import volumene 8 százalékkal, az exporté 13 százalékkal emelkedett.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja 2008 első tizenegy hónapjában - elsősorban a szeptember-novemberi 13-14 százalékos bővülés nyomán - összességében elérte a 2007. évi magas bázisszintet. Az import 5 százalékkal nőtt, ezen belül január-júliusban a növekedés volt meghatározó, míg augusztustól kezdve a behozatal csökkenő-stagnáló képet mutatott.

A kivitel novemberi növekedésében meghatározó volt a gabona és gabonakészítmények, a zöldségféle és gyümölcs, valamint a tejtermékek és tojás volumenbővülése, miközben a hús és húskészítmények exportja visszaesett. Az importvolumen 2008 novemberében gyakorlatilag az egy évvel korábbi szinten realizálódott, mivel a zöldségféle és gyümölcs, valamint a tejtermék és tojás volumencsökkenését a hús és húskészítmények behozatalának növekedése ellensúlyozta.

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan származó behozatal volumene 2008. novemberben 6, illetve 15 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, így a növekedés mértéke az időszak egészét nézve mindössze 5 százalékos és 3 százalékos volt. 2008. január-novemberben az új tagállamok esetében mind a kiviteli, mind a behozatali forgalom továbbra is lényegesen nagyobb ütemben bővült, mint a régiek vonatkozásában. Magyarország egyenlege az unió egészét nézve 275 milliárd forintos javulást mutat 2007 azonos időszakához képest. Ennek közel 80 százaléka az új tagállamokkal folytatott kereskedelemben realizálódott.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export és onnan származó import volumene 2008. január-novemberben - a novemberi 16 százalékos, illetve 7 százalékos csökkenés mellett - 3 százalékkal, illetve 8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet. A magyar külkereskedelmi forgalom passzívuma az időszak folyamán - elsősorban az energiamérleg 480 milliárd forintos romlása következtében - 232 milliárd forinttal közel 1740 milliárd forintra emelkedett. Az ázsiai országok vonatkozásában az egyenleg kismértékben javult, a magyar passzívum mértéke 41 milliárd forinttal, 1915 milliárdra csökkent. Ezzel szemben az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelem egyenlege 211 milliárd forinttal romlott, a deficit ebben a relációban meghaladta a 100 milliárd forintot tavaly az első tizenegy hónapban.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?