Külkereskedelem: az előzetes adatnál 126 millió euróval kevesebb többlet
Az előzetesen közöltnél mintegy 126,1 millió euróval alacsonyabb, 100,9 millió euró (26,7 milliárd forint) volt az idén az első hét hónapban a külkereskedelmi termékforgalom többlete, szemben az egy évvel korábbi, 280,7 millió euró (70,5 milliárd forint) hiánnyal – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Az előzetesen becsült és a részletes adatok közötti eltérést illetően a KSH közölte, hogy a hivatal, a korábbi hónapok tendenciáit alapul véve, a kivitelt egy kicsit felül-, a behozatalt pedig alulbecsülte, ebből adódik az eltérés. A közlemény szerint január-júliusban az export 43,839 milliárd euró (11 004 milliárd forint) volt, az import pedig 43,738 milliárd eurót (10 977 milliárd forint) tett ki. Az export ebben az időszakban, euróban számolva 12,5 százalékkal, forintban mérve 13,1 százalékkal, az import pedig 11,5 százalékkal, illetve 12 százalékkal nőtt a bázishoz képest.
Az idén január-júniusban a külkereskedelmi mérleg 466 millió eurós (116 milliárd forint) többletet mutatott, ez 631 millió eurós (157 milliárd forint) javulást jelent a 2007. január-júniusi 165 millió eurós (41 milliárd forint) hiányhoz képest. Tavaly az első hét hónapban a külkereskedelmi mérleg hiánya 619,6 millió euró volt, szemben az egy évvel korábbi 1,597 milliárd euróval.
Az idén júliusban a külkereskedelmi termékforgalom 6,113 milliárd euró (1424 milliárd forint) kivitel és 6,478 milliárd euró (1513 milliárd forint) behozatal mellett 365,1 millió euró (89,5 milliárd forint) hiánnyal zárt. A KSH korábban a júliusi hiányt 239 millió euróra (63 milliárd forintra) becsülte. Júliusban az előző év azonos hónapjához képest a kivitel euróban számolva 8,2 százalékkal, forintban 2 százalékkal, az import pedig 12,4 százalékkal, illetve 6,1 százalékkal nőtt.
Az idén az első hét hónapban a forgalom forintban mért árszínvonala a KSH adatai szerint az előző év azonos időszakához képest exportban szinte nem változott, importban 1 százalékkal emelkedett, így a cserearány 1 százalékkal romlott. A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest összességében mintegy 2 százalékot erősödött, ezen belül az euróval szemben a magyar valuta árfolyama változatlan maradt, a dollárhoz viszonyítva viszont 13 százalékkal felértékelődött.
© MTI |
Január-júliusban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene 11 százalékkal, illetve 13 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban, ezen belül júliusban az export 5 százalékkal, az import 8 százalékkal nőtt. Az időszak egészét tekintve a KSH mind a kivitelben, mind a behozatalban átlag feletti volumenbővülést regisztrált a híradás-technikai eszközök forgalmában, ezen belül is elsősorban a tévékészülékek gyártásához szükséges alkatrészek importjában, valamint a közútijármű-kivitelben. A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008 első hét hónapjában 8 százalékkal, illetve 6 százalékkal volt több mint 2007 azonos időszakában. Az exportforgalom főbb húzótermékei közül továbbra is az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek (24 százalék), a vas és acél (18 százalék), valamint a gumigyártmányok (21 százalék) kivitele.
A január-júliusi időszak egészét tekintve az energiahordozók importja 16 százalékkal, exportja pedig 31 százalékkal nőtt. Importban átlag felett, 26 százalékkal emelkedett a gázbehozatal volumene, míg kőolajimportunkban átlag alatti, 13 százalékos emelkedést regisztrált a KSH. Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene – a kivitel júliusi, 6 százalékos emelkedése ellenére – 2008 első hét hónapjában 5 százalékkal volt kisebb, mint az előző évben, míg az importvolumen 8 százalékkal nőtt. A kivitel csökkenésében meghatározó tényezőt jelentett a gabona és gabonakészítmények 35 százalékos visszaesése, míg a behozatalban átlag feletti, 22 százalékos volt a növekedés a hús és húskészítmények, a gabona és gabonakészítmények esetében.
Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2008. január-júliusban 9 százalékkal, az onnan érkező behozatalé 7 százalékkal nőtt. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelem exportvolumene 2008 első hét hónapjában 12 százalékkal, importvolumene 20 százalékkal volt több mint az előző évben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.