2008. július. 04. 10:10 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. július. 04. 10:06 Gazdaság

Javuló külkereskedelm: 670 milliárdért adtunk el mobiltelefont

A külkereskedelmi mérleg az idén január-áprilisban 88 milliárd forint (341 millió euró) aktívumot mutatott, ez 166 milliárd forint (648 millió euró) javulás a 2007 január-áprilisi 78 milliárd forint (307 millió euró) passzívumhoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

A korábban közölt előzetes adatok alapján az első négy havi aktívum 86 milliárd forint (331 millió euró) volt, ami az egyenleg 164 milliárd forintos (638 millió eurós) javulását jelentette az egy évvel korábbihoz képest.

A részletes adatok szerint az idén január-áprilisban a behozatal 6306,7 milliárd forint (24,432 milliárd euró) volt, ami forintban 15,3 százalékos, euróban 12,1 százalékos bővülés az előző év azonos időszakához képest. A kivitel január-áprilisban 6394,9 milliárd forintot (24,773 milliárd euró) tett ki, ami forintban 18,6 százalékos, euróban 15,3 százalékos növekedés éves bázison.

Az év első négy hónapjában a forgalom forintban mért árszínvonal exportban 1,5, importban 2,6 százalékkal emelkedett, így a cserearány 1 százalékkal romlott az egy évvel korábbihoz képest. Ezen belül az energiahordozók kedvezőtlen áralakulása 1,5 százalékos romlást okozott, a többi árufőcsoportban pedig összességében kismértékű cserearány-javulás következett be.

A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest összességében minimálisan gyengült: az euróhoz képest 3 százalékkal leértékelődött, a dollárhoz viszonyítva 10 százalékos felértékelődött a magyar fizetőeszköz.

A gépek és szállítóeszközök exportvolumene 21, importja 16 százalékkal bővült. Folyó áras forintadatokból számítva a legnagyobb mértékű növekedésre a forgalom mindkét irányában továbbra is a híradástechnikai eszközöknél került sor, értékük az exportban 40, az importban 45 százalékkal volt több, mint az előző évben. Ezen belül mobiltelefon kivitel 70 százalékkal, 670 milliárd forintra emelkedett, ami elsősorban a legfőbb piacnak számító orosz és brit kivitel több mint kétszeres, valamint az Amerikai Egyesült Államokba irányuló export mintegy nyolcszoros növekedésének köszönhető.

A gépipari kivitel mintegy 20 százalékát adó közútijármű-export azonban az átlagnál kisebb mértékben, 13 százalékkal, az import pedig az átlag fölött, 19 százalékkal növekedett. A gépjárműmotorokat is magában foglaló energiafejlesztő gépek és berendezések kivitele 6 százalékkal volt több, mint 2007 első négy hónapjában.

A feldolgozott termékek kivitelének volumene 12, a behozatalé 7 százalékkal emelkedett. Folyó áras forintadatokat tekintve az exportforgalom főbb húzótermékei közül az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek, a műanyag-alapanyagok, valamint a vas és acél kivitele. A gumigyártmányok kivitele 31 százalékos növekedés mellett 80 milliárd forintot tett ki.

Az energiahordozók importvolumene 13, exportja 34 százalékkal bővült. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek importértéke - 44 százalékos árszínvonal-növekedés mellett - 61 százalékkal, több mint 380 milliárd forintra emelkedett, exportértéke 71 százalékos növekedés mellett megközelítette a 140 milliárd forintot. A gázbehozatal forintértéke - a forintárszint 8 és a volumen 18 százalékos növekedése következtében - 27 százalékkal volt több, mint az előző év azonos időszakában.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 5 százalékkal csökkent, importja 8 százalékkal emelkedett. Az élelmiszerek kiviteli, illetve behozatali árszintjének jelentős, 22, illetve 12 százalékos emelkedése mellett a forgalom értéke 16, illetve 20 százalékkal volt több, mint egy évvel korábban. Az exportban átlag fölötti növekedés volt többek között a hús és húskészítmények, valamint a zöldségfélék és gyümölcs esetében. Az importon belül az állati takarmányok, illetve a gabona- és gabonakészítmények dinamikája volt a legmagasabb.

Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 12, az onnan érkező behozatalé 8 százalékkal nőtt. Az új tagállamokkal folytatott kereskedelem mindkét irányban lényegesen nagyobb ütemben bővült: az export 24, az import 10 százalékkal. Az EU-tagországokkal az egyenleg aktívuma a korábbi hónapok tendenciáját követve továbbra is javulást mutat: 200 milliárd forinttal, 628 milliárdra nőtt.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben az exportvolumen 38, az import 24 százalékkal emelkedett. Mivel az EU-n kívüli európai államokkal folytatott kereskedelem 47 milliárd forintos egyenlegjavulása csak részben tudta ellensúlyozni az ázsiai relációban bekövetkező 109 milliárd forintos egyenlegromlást, az országcsoporttal folytatott magyar kereskedelem passzívuma 34 milliárd forinttal, 539 milliárd forintra emelkedett.

A részletes adatok szerint áprilisban a behozatal 1.623 milliárd forint (6.367 millió euró), a kivitel 1.637 milliárd forint (6.431 millió euró) volt, a külkereskedelmi egyenleg 14 milliárd forint (64 millió euró) akívumot mutatott az EU-n kívüli országokkal.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.