Fitch: a feltörekvő Európában tovább romlik az adósminőség
A tavalyi volt az az esztendő, amikor "a feltörekvő Európával kapcsolatos, régóta meglévő aggályok elkezdtek valóra válni"; ezt tükrözi, hogy 2008-ban kilenc térségbeli ország - köztük Magyarország - szuverén adósi kockázati besorolása romlott összesen 12 fokozattal, hangzott el a Fitch Ratings csütörtökön Londonban rendezett szakszemináriumán.
Magyarország hosszú futamú devizaadósságát a Fitch Ratings már tavaly visszaminősítette a korábbi "BBB plusz"-ról "BBB"-re, de az akkor megadott új, továbbra is közepes befektetői adósosztályzat kilátása jelenleg stabil.
A csütörtöki londoni szemináriumon Parker úgy fogalmazott: a feltörekvő Európa gazdaságainak növekedése "a legjobb esetben is meredeken lassul" 2009-ben, és egyes térségi országok súlyos recesszióba süllyednek. A ház Lettországban és Litvániában várja a legnagyobb visszaesést, egyaránt 5 százalékkal; Magyarországra 2 százalékos GDP-mínuszt jósol.
A Fitch Ratings igazgatója a balti köztársaságokat a hitelválság "legnagyobb térségi áldozatainak" nevezte. Kiemelte, hogy tavaly Lettország és Litvánia adósbesorolása is két fokozattal romlott a Fitch listáján.
Parker Oroszország helyzetét is "komornak" minősítette, mondván: a hitelminősítő az idén nem vár növekedést az orosz gazdaságban. A vezető elemző kiemelte, hogy a Fitch számításai szerint az orosz devizatartalék az utóbbi hónapokban 150 milliárd dollárral csökkent.
Parker kérdésre válaszolva a Nemzetközi Valutaalap (IMF), az EU és a Világbank által Magyarországnak nyújtott 25 milliárd dolláros pénzügyi védőhálóval kapcsolatban elmondta, hogy a csomag "jelentősen mérsékelte" az árfolyam- és a finanszírozási válság kockázatát a magyar gazdaságban 2009-ben, de a magyar gazdaság hosszú távú problémáit, a külső környezettel szembeni sérülékenységét nem szüntette meg teljes mértékben. A Fitch mindazonáltal az idei évre nem lát komolyabb finanszírozási kockázatot a magyar gazdaságban, tette hozzá.
Parker szerint a Magyarországnak adott pénzügyi csomag "hatalmas méretében" több komoly tényező játszott szerepet, köztük a magyar kormány jó kapcsolatai az IMF-fel és az EU-val, valamint az, hogy az EU el akarta kerülni a Kelet-Európán végigvonuló dominóhatás megindulását, amely a nyugat-európai bankoknak is súlyos gondokat okozott volna.
A Fitch csütörtöki londoni rendezvényén mindazonáltal kiderült: a hallgatóságban jelenlévő elemzők nagyon nagy többsége számít arra, hogy 2009-2010-ben egy vagy több kelet-európai szuverén adós nem fizetővé válik.
A cég kérésére elektronikus módon leadott voksok szerint a konferencia részvevőinek alig 19 százaléka jósolta, hogy a következő két évben nem lesz szuverén törlesztési leállás a térségben. Egy kelet-európai ország nem fizetővé válását 31 százalék valószínűsítette, 38 százalék szerint ez két-három térségbeli adóssal is előfordulhat, 12 százalék pedig arra szavazott, hogy akár négy-öt kelet-európai adós állam is törlesztési hátralékba kerülhet az idén vagy jövőre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.