2008. december. 18. 10:08 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 18. 10:14 Gazdaság

A Fitch szerint a feltörekvő európai térség a legsebezhetőbb

A globális felzárkózó térségen belül a feltörekvő Európa a legsebezhetőbb a világgazdaság állapotában bekövetkezett hirtelen és súlyos romlástól, áll a Fitch Ratings Londonban kiadott új, átfogó elemzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő a szuverén adósok gazdasági helyzetéről összeállított féléves jelentésében azt jósolja, hogy a feltörekvő térség egésze jövőre mindössze 2,5 százalékos GDP-növekedést ér el a tavalyi, 7 százalékot meghaladó ütem és az idei első félévben mért 6 százalék feletti éves bővülés után.

Ezen belül az európai feltörekvő gazdaságok bruttó hazai termékértéke 2009-ben alig 1,3 százalékkal fog növekedni a 2007-es 6,6 százalék, és a 2008-ra várt 4,6 százalék után, áll a Fitch londoni prognózisában.

A hitelminősítő a felzárkózó európai térségen belül a balti köztársaságokban várja a legmélyebb recessziót: Lettországban és Litvániában 5 százalékos, Észtországban 4 százalékos GDP-csökkenéssel számol 2009-ben. A Fitch szerint a magyar gazdaság összkibocsátása jövőre 2,0 százalékkal esik vissza.

A londoni Cityben van ennél valamivel derűlátóbb előrejelzés is a jövő évi magyar GDP-teljesítményre. Az Economist Intelligence Unit (EIU) – a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdaságelemző háza – által minap Londonban kiadott, 2009-re szóló átfogó prognózis szerint Magyarország jövőre, több vezető ipari hatalommal, illetve más kelet-európai EU-tagállamokkal együtt a világ húsz leggyengébben teljesítő gazdasága között – e mezőnyön belül azonban a mérsékeltebb visszaesést átélők sorában – lesz.

A negatív listát Izland vezeti, ahol az EIU elemzői a hazai össztermék-érték (GDP) 9,7 százalékos visszaesését jósolják 2009-re.

A húszas recessziós mezőnyben négy kelet-európai ország van, köztük három EU-tag: Lettország (mínusz 4,0 százalék), Ukrajna (mínusz 3,0 százalék), Észtország (mínusz 2,5 százalék), és a magyar gazdaság, amelyben az EIU londoni elemzői 1,5 százalékos GDP-csökkenéssel számolnak 2009-ben.

A ház a magyarországinál súlyosabb recessziót vár olyan magasan fejlett ipari gazdaságokban, mint Nagy-Britannia (mínusz 2,1 százalék), Írország (mínusz 2,3 százalék), Dél-Korea (mínusz 1,7 százalék) vagy Dánia (mínusz 1,6 százalék).

A Fitch Ratings elemzése szerint a cég jelenleg hét felzárkózó európai gazdaság szuverén adósbesorolására tart érvényben távlati leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást, egy térségi gazdaság pedig (Lettország) rövid időn belüli osztályzatrontást valószínűsítő negatív besorolási felülvizsgálat alatt áll.

Ez a legmagasabb számú negatív kilátás Kelet-Európában azóta, hogy a Fitch a 90-es évek közepén elkezdte a szuverén adósi osztályzatok megállapítását a térségi országokra, áll az elemzésben.

Magyarországra egyébként jelenleg stabil kilátás érvényes a Fitch Ratings listáján azóta, hogy a cég a múlt hónapban egy fokozattal "BBB"-re rontotta a magyar hosszú futamú adósbesorolást, vagyis a magyar szuverén adósosztályzat belátható időn belüli újabb leminősítése nem szerepel a Fitch napirendjén.

A Fitch Ratings az elemzésben kiemeli: a legutóbbi, júniusban kiadott hasonló féléves prognózis óta a cég kilenc európai felzárkózó gazdaság devizaadósi besorolását rontotta, összesítve tizenegy fokozattal.

A cég Románia minősítését a múlt hónapban például egyszerre két fokozattal a befektetési sáv alá, az addigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra süllyesztette, ezen az osztályzaton is fennhagyva a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A Standard & Poor's után a Fitch a második nemzetközi hitelminősítő, amely spekulatív szintre süllyesztette Románia szuverén adósbesorolását. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata.

zöldhasú
Hirdetés
További cikkeink Trump elnöki beiktatásáról