2008. december. 29. 13:22 MTI Utolsó frissítés: 2008. december. 29. 13:51 Gazdaság

Elemzők: a fejlett térség kiszorítja a feltörekvőket az adósságpiacról

Londoni előrejelzések szerint szűkítheti jövőre a feltörekvő gazdaságok globális hitelpiaci hozzáférését a fejlett ipari térség, amely rekord értékű új adóssággal készül megjelenni a piacon, az 1930-as évek nagy depressziója óta példátlan gazdasági visszaesés elleni harc jegyében.

A hétfői Financial Times által idézett citybeli elemzők azt jósolják, hogy a nagy ipari gazdaságok 2009-ben háromezer milliárd dollárnyi szuverén kötvényt visznek a tőkepiacra, háromszor annyit, mint az idén, nem utolsó sorban a bankmentő és a gazdaságélénkítő programok miatt növekvő költségvetési hiányok finanszírozására. Egyedül az Egyesült Államok kétezer milliárd dollárnyi új államkötvényt ad ki jövőre a londoni előrejelzések szerint.
 
Nick Chamie, az RBC Capital Markets befektetési csoport feltörekvő piaci kutatási igazgatója a londoni üzleti napilapnak azt mondta: mindez azt jelenti, hogy jövőre még több kibocsátó fog tülekedni a korlátozott tőkeállományért.

Az ING Wholesale Banking befektetési társaság adatai szerint a felzárkózó térségi kormányok és vállalatok teljes tőke- és kamattörlesztési kötelezettsége 2009-ben 6865 milliárd dollár lesz. David Spegel, az ING globális feltörekvő piaci stratégiai igazgatója azt mondta: a feltörekvő térségi kibocsátók egyik legnagyobb problémáját jövőre a refinanszírozási kockázatok jelentik.

Spegel szerint a szuverén nem fizetővé válások valószínűtlenek, de sok vállalat adósságátütemezésre, vagy a törlesztés leállítására kényszerülhet. A cégadósok - és nemcsak a felzárkózó térségiek - tömeges törlesztési gondjait más nagy londoni házak is jósolják.

A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő minap Londonban kiadott előrejelzésében az állt, hogy a nála magas hozamú - spekulatív - sávba besorolt európai vállalati adósok több mint 20 százaléka hátralékba kerülhet törlesztéseivel a következő két évben a romló globális gazdasági kilátások és a nehéz finanszírozási feltételek miatt.

Nemrégiben egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service azt írta londoni előrejelzésében, hogy már most meredeken növekszik a törlesztéseikkel leálló vállalati adósok aránya, de a folyamat súlyos mértékű "elszabadulása" még csak jövőre várható.
 
A Moody's összesítése szerint a spekulatív besorolású globális vállalati szektorban a nem fizetővé váló cégadósok aránya novemberben 3,1 százalék volt a tavalyi azonos hónapban mért 0,9 százalék után. 

A cég előrejelzési modellje azt mutatja, hogy e vállalati körben, globális szinten 2008 végéig 4,2 százalékra, 2009 novemberéig 10,4 százalékra szökik fel a törlesztési hátralékba kerülők aránya.

A Financial Times hétfői összesítése szerint a négy legnagyobb feltörekvő gazdaságnak - Brazíliának, Oroszországnak, Indiának és Kínának (angol rövidítéssel a BRIC-térségnek) - 2009-ben rendre 205, 605, 257 és 2437 milliárd dollárnyi devizaadósságot kell törlesztenie, de ezeknek az országoknak jelentős devizatartalékaik vannak, ami segíti az adósságszolgálat teljesítését.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?