Elhúzódó pénzügyi válság, új erőszakformák, klímaproblémák
Az elhúzódó pénzügyi válságot és az új erőszakformák megjelenését hangsúlyozták egyebek mellett azok az elemzők, akiket az MTI szólaltatott meg, hogy értékeljék az idei évet a globális kérdések tekintetében.
Iraki életkép béke és háború határán. A demokrácia tanulásának exportjára volna szükség © AP |
A nagyhatalmakról szólva kifejtette: az Egyesült Államokban 2008-ban megjelent az a felismerés, hogy az egykori szuperhatalmi rendszer véget ért; és az, hogy valójában a sikertelenségek időszaka volt számukra az elmúlt húsz év. „Hiába volt bizonyos katonai terjeszkedés, hiába voltak beavatkozások, rá kellett ébredni, hogy 1945 óta az Egyesült Államok két háborút nyert csak meg: a grenadait és a hidegháborút” – mondta.
Oroszországot érintve elmondta: idén kiderült, a világ legnagyobb területű állama elvesztette „presztízsorientált birodalomtudatát”, leértékelődött, holott Oroszország keleten nagyhatalomnak számít, mégis folyamatosan csökken a tekintélye, kívül marad a nemzetközi folyamatokon.
Ezzel ellentétben az Európai Unió – vélekedett Deák Péter – mintha megélénkült volna, hiszen szerepet vállalt olyan lokális válságokban, mint a grúz vagy a koszovói.
Az elemző hangsúlyozta, hogy egyre nagyobb teret nyernek a világban a szélsőségek, amely egyrészt a szegénység és a szegényérzet összetalálkozásából ered, másrészt a nacionalizmusból és az autonómiamodellekből. Mindez új erőszakformák megjelenését eredményezte. Példaként említette a lokális terrorizmus formáit, amelyek esetében – a nemzetközi terrorizmussal ellentétben – konkrét személyek állnak a célpontban.
Deák Péter véleménye szerint mindezek mélyén egy hármas társadalmi ütközés húzódik meg. Egyrészt a technika nagymértékű fejlődése; másrészt az ezzel kapcsolatosan, a társadalomban kialakuló komfortérzet, amelyet egy réteg igényel, egy másik azonban elutasít, mert nem jut hozzá. Harmadrészt a természet is ütközőzónává vált, mert a jelenlegi technika ellentétbe került a természettel.
Úgy véli, több megoldása is lehetne ezeknek a problémáknak, példaként pedig az autonómiamodellek átgondolását említette. Sok helyütt – például Irakban – a demokrácia exportja helyett, inkább a demokráciatanulás exportjára lenne szükség, egy „misszionárius” mozgalomra.
Zsugorodik az északi jégsapka a felmelegedés miatt. Most kevésbé lesz érdekes © NSIDC |
A közgazdász álláspontja szerint a válságot kiváltó pénzügyi és reálgazdasági egyensúlyhiányok mérete (eladatlan lakások nagyságrendje, nehéz helyzetbe került jelzáloghitel-tulajdonosok száma) alapján a jelenlegi válság az 1929-1933-ashoz hasonlítható. Azonban a mostani és a közel 80 évvel ezelőtti válság okai, következményei gyökeresen különbözőek.
Ezek alapján Losoncz Miklós úgy vélekedett, hogy a válság a korábban feltételezettnél mélyebb lesz és jobban elhúzódik, azaz a GDP nagymértékben csökken a fejlett országokban, a kilábalás is később, jó esetben 2010 elején kezdődik, és a válságot követő fellendülés is gyengébb lesz, mint a „hagyományos” pénzügyi válságok után.
Elemzésében kitért arra is, hogy a pénzügyi válság annak ellenére súlyosan érinti a felzárkózó országokat, hogy nem játszottak közvetlen szerepet benne. Míg ezek az országok korábban sok tekintetben a globalizáció haszonélvezői voltak, addig most annak negatív hatásait is kénytelenek megtapasztalni.
A gazdasági növekedés lassulása és a pénzügyi egyensúlyi problémák éleződése nyomán várhatóan éleződnek a társadalmi feszültségek a gyorsan növekvő országokban, elsősorban Kínában és Indiában, de bizonyos mértékben Oroszországban is. Losoncz Miklós kifejtette, hogy a globális pénzügyi válság következtében lassuló GDP-dinamika miatt az energiahordozók és a nyersanyagok világpiaci ára csökken, ez háttérbe szorítja a klímaváltozással kapcsolatos globális problémák kezelését.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.