2009. január. 01. 09:40 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. január. 01. 09:55 Gazdaság

Szlovákia már euróval fizet

Északi szomszédunk január elsejével csatlakozott az euróövezethez, éjféltől az ország hivatalos fizetőeszköze az euró. Koronával január 16-ig lehet fizetni, de a visszajáró összeget euróban kapják az emberek. Nálunk egyelőre arról lehet szó, hogy az ország idén teljesíti az euró előszobájának tekintett ERM 2 árfolyamrendszerbe való belépés feltételeit.

Szlovák euróbankjegyek
Bevezették. Elhúznak?
© AP
Az első "szlovák eurós" fizetésekre már az új év első perceiben sor került. A vendégek éjfél után számos mulatóhelyen, kulturális intézményben, de a köztéri rendezvényeken is az új szlovák euróérmékkel fizettek a fogyasztásért. Ezt az úgynevezett euróstart csomagok tették lehetővé, amelyeket december folyamán vásárolhattak az állampolgárok. Az összesen 1,2 milliárd szlovák korona értékű csomagok gyorsan elfogytak. Az egyenként 500 korona értékű csomagok minden érméből tartalmaztak néhány darabot.
   
Az első szlovák eurós papírpénzeket a pénzkiadó automatákból szerezték be az emberek. Az automatákat éjfél előtt két-három órával kivonták a forgalomból, átprogramozták, majd az új év első óráiban fokozatosan üzembe helyezték.
   
A szlovák kormányfő, a pénzügyminiszter és a jegybankelnök - Robert Fico, Ján Pociatek és Ivan Sramko - éjfél után egy órakor a parlament épületének bejárata mellett elhelyezett pénzkiadó automatából vettek ki új eurós bankókat. Az első napokban az automaták csak 10 és 20 eurós papírpénzeket fognak tartalmazni.     Robert Fico ünnepi beszédében Szlovákia és kormánya nagy sikerének minősítette az euró bevezetését.
   
Az euró bevezetése a szokásos óévet búcsúztató, újévet köszöntő köztéri rendezvényeket is nagymértékben meghatározta. A parádés tűzijátékokkal kiegészített köztéri zenés-szórakoztató rendezvényeken tízezrek vettek részt. A díszkivilágítás és a színpadok meghatározó színei döntő mértékben az uniós színek voltak, a kék és az arany. 
   
Pozsony központjában röviddel éjfél előtt négy hatalmas léggömböt engedtek fel - kettőn az euró, kettőn pedig a szlovák korona jelképe volt.
   
A mai Szlovákia - az egykori Felső-Magyarország - területén különböző rendszerekben több mint 100 évig korona volt a fizetőeszköz neve. A legutóbbit, a szlovák koronát 1993-ban, Szlovákia önálló országgá válása után vezették be, 15 éven át volt érvényes fizetőeszköz.

Magyarország esélyei (Oldaltörés)



Veres János pénzügyminiszter egyik december közepi sajtótájékoztatóján, ahol is bemutatták a konvergenciaprogram aktualizált változatát, kijelentette: Magyarország 2009-ben teljesítheti az ERM 2 feltételeit és megkezdheti az árfolyamrendszerbe való belépésről a tárgyalássorozatot.
   
A pénzügyminiszter 2008. december 17-i tájékoztatóján elmondta: a feltételek teljesítése reális lehetőség, az ERM 2 árfolyamrendszerbe való belépés azonban nem Magyarországon múlik, annak időpontja az uniós tagországokkal folytatott tárgyalásokon dől el.
   
Az euró bevezetéséhez az országnak teljesíteni kell az úgynevezett maastrichti kritériumokat, amelyek közül jelenleg Magyarországnak két előfeltétel közeli teljesítésére van lehetősége. Nevezetesen az államháztartási hiány GDP-arányos mértékének 3 százalékra való levitele történhet meg belátható időn belül, illetve, ha az infláció  a 2008 végi ütemben csökken, akkor hamarosan az árstabilitás kritériumának szánt 3 százalékos mérték alá eshet vissza a magyarországi pénzromlás üteme.
   
Az ország távol áll azonban attól egyelőre, hogy teljesíteni tudja a GDP-hez mérten megkövetelt államadóssági szintet, nevezetesen azt, hogy az államadósság állománya a GDP-hez mérten maximum 60 százalék legyen, illetve azt, hogy a 10 éves futamidejű állampapírok esetében a három legalacsonyabb inflációs adattal rendelkező ország átlaghozamát a magyar állampapírok hozama maximum 2 százalékponttal haladja meg.
   
Az államháztartási hiány az aktualizált konvergenciaprogram szerint 2008-ban, 2009-ben és 2010-ben igen kedvezően alakul. A kormány azt várja, hogy a végleges adatok szerint, uniós elszámolás alapján 2008-ra 3,4 százalék lesz a GDP-arányos hiány, 2009-ben 2,6 százalékot ér el, 2010-ben mértéke 2,5 százalékra valószínűsíthető, 2011-ben pedig 2,2 százalékra csökken a GDP-hez mért deficit a kormány tervei szerint.
   
Ezzel együtt az infláció is megfelelő ütemben mérséklődik, 2009-re a pénzromlás éves ütemét 4,5 százalékra valószínűsíti a kormány - eszerint állították össze a 2009-es elfogadott büdzsét is - a konvergenciaprogram alapján 2010-ben 3,2 százalékos pénzromlás várható, 2011-ben pedig 3 százalék lesz az infláció üteme a benyújtott, aktualizált konvergenciaprogram szerint

zöldhasú
Hirdetés