2008. november. 26. 11:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 26. 11:49 Gazdaság

Nincs mód adócsökkentésre a németeknél sem a kancellár szerint

Elutasította az adócsökkentést szerdai parlamenti beszédében a német kancellár.

A Bundestag költségvetési vitájában elhangzott, csaknem egy órás felszólalásában Angela Merkel az ezzel kapcsolatos brüsszeli és hazai követelésekre utalva azt hangoztatta, hogy a kormány minden szükséges kiigazítás ellenére elsődlegesnek tekinti az államháztartás szanálását, ezért - mint fogalmazott - a jelenlegi törvényhozási periódusban nincs mód adócsökkentésekre. A kancellár elismerte, hogy a kormány a pénzügyi válság miatt nem tudja teljesíteni az eredeti célkitűzést, azaz az új adósságok nélküli, kiegyensúlyozott költségvetés 2011-ig történő megvalósítását, hangoztatta ugyanakkor, hogy ez továbbra is a legfontosabb cél marad.

Az országot is sújtó gazdasági, pénzügyi válság kapcsán a kancellár 2009-re ismét nehéz időket, rossz híreket jósolt. Mindennek ellenére úgy vélte, hogy a kormány az eddig hozott válságelhárító intézkedésekkel jó úton halad. Ennek kapcsán Merkel utalt a közelmúltban elhatározott, 500 milliárd eurós, a bankok segítését szolgáló hitelcsomagra, hangoztatva ugyanakkor, hogy ez nem elsősorban a bankok, hanem az ország gazdaságának, a vállalatoknak és az állampolgároknak a támogatását szolgálja. A kancellár ugyanakkor a bankokat arra szólította fel, hogy az eddiginél erőteljesebben éljenek a kormány által felajánlott segítséggel, s erőteljesebben folytassák hitelfolyósító tevékenységüket is. Ez utóbbit egyben kötelességüknek nevezte.

A korábban elhatározott intézkedések kapcsán Merkel kiemelte a meghirdetett 30 milliárd eurós konjunktúraélénkítő csomagot, amely szavai szerint elsősorban a beruházások fellendítését, valamint a foglalkoztatás biztosítását szolgálja. A kancellár közvetve elutasította azokat az uniós körökben elhangzott követeléseket, hogy Németország ennél nagyobb mértékű csomagot határozzon el.

A német kancellár elsődlegesnek nevezte a nemzeti intézkedések fontosságát, ugyanakkor hangoztatta, hogy a kialakult válságra nemzeti, európai és nemzetközi választ kell adni. Kijelentette ugyanakkor: Németország most mindenekelőtt abban bízik, hogy az eddig elhatározott nemzeti intézkedések eredményesek lesznek.

Angela Merkel nyomatékosan utalt arra, hogy a gazdasági biztonság elválaszthatatlan az általános biztonságtól, s erre vonatkozóan mindenekelőtt a közlekedési, szállítási, valamint az energiaellátási útvonalak biztonságát említette. Ezzel összefüggésben kiemelte a tengeri kalózkodás elleni összefogás fontosságát, s ennek kapcsán utalt az iráni atomválság kezelésére is.
zöldhasú
Hirdetés