Tech HVG 2024. november. 27. 18:03

2028-ban elindít egy rakétát a SpaceX, és ami utána jön, az mindennél fontosabb lesz

Eredetileg 2025-ben indította volna útnak a NASA a Dragonfly-projektet, ezt azonban a költségvetés megnyirbálása miatt el kellett halasztani. Most úgy tűnik, megvan az új indítási dátum.

A SpaceX lehet az egyik kulcsszereplője a NASA 2028-ra tervezett, Dragonfly nevű küldetésének. Ezúttal nem a Hold elérése lesz a cél: pontosabban, a hold elérése lesz a cél, de nem a Földet kísérő égitesté, hanem a Szaturnusz legnagyobb holdjáé, a Titáné.

Az amerikai űrügynökség közlése szerint a SpaceX a Falcon Super Heavy rakétával indítaná útnak a nukleáris meghajtású helikopterét, ami azt vizsgálná, alkalmas-e az életre az égitest. Ha minden a terv szerint halad, az indításra 2028. július 5-e és július 25-e között kerülhet sor a NASA Floridában található Kennedy Űrközpontjából. A NASA mindezért 256,6 millió dollárt, vagyis mintegy 100,5 milliárd forintot fizet a SpaceX-nek.

Nukleáris meghajtást kap a NASA drónja, -179 Celsius-fokot is kibír majd a Szaturnusz holdján

A NASA atommeghajtású drónja, a Dragonfly pénzügyi okok miatt késve, de biztosan elindul Szaturnusz holdjához, a Titanhoz. Gyorsan oda kell érnie, majd ott extrém körülményeket kell kibírnia.

A NASA nem véletlenül szemelte ki a Titan holdat úti célként. A Szaturnusz holdja az egyetlen olyan égitest a Naprendszerben – a Földön kívül –, amelynek jelentős légköre, folyékony tavai, folyói és tengerei vannak. A szakemberek szerint megvan az esély rá, hogy a felszín alatt virágzik az élet, és arra is, hogy a szénhidrogénből álló tavakban különböző egzotikus életformák létezhetnek. Ugyanakkor az sincs kizárva, hogy egy élettelen égitestről van szó – írja az Interesting Engineering.

A Dragonfly érkezésével ez lesz az első forgószárnyas repülő szerkezet, ami egy idegen égitesten landol. A gép a tervek szerint különböző helyeken vesz majd mintát a Titan felszínéből, hogy azokat alaposabban elemezze. Ezekben az élet építőköveit keresi majd. Emellett azt is vizsgálja majd az autó méretű kutatólabor, hogy korábban lehetett-e élet a holdon.

Persze ez még az indítás után sem azonnal fog megtörténni. A tervek szerint 6 év kell majd ahhoz, hogy az 1,2 milliárd kilométert megtegye a Dragonfly. A vizsgálat két éven át fog tartani.

A küldetést eredetileg 2025-re tervezték volna, de a költségvetési korlátok miatt végül elhalasztották azt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.