Brüsszel jóváhagyta a német stabilizációs csomagot
Jóváhagyta az Európai Bizottság azt a német pénzügyi támogatási programot, amelynek keretében az állam 500 milliárd euróval igyekszik stabilizálni az ország pénzintézeteit.
Az EU brüsszeli végrehajtó testülete - keddi közleménye szerint - úgy ítélte meg, hogy a csomag megfelelő eszközöket tartalmaz a német gazdaság súlyos zavarainak eltüntetésére, miközben nem zavarja a versenyt sem. Ennek megfelelően a csomag összhangban áll az EU állami támogatási szabályaival - szögezte le a brüsszeli bizottság.
Neelie Kroes versenyügyi felelős azt is hangoztatta: reményei szerint más tagállamok is hasonlóképpen, a bizottsággal szorosan együttműködve és az arányosságot szem előtt tartva készítenek támogatási programokat pénzügyi válság idején.
Brüsszel szerint a német terv alkalmas arra, hogy az uniós törekvésekkel összhangban segítsen megnyugtatni a piacokat és visszaállítani a pénzintézetekbe vetett bizalmat.
Kroes egyébként egy keddi beszédében megismételte, hogy Brüsszel csak olyan állami támogatási programokat támogat, amelyek biztosítják a diszkriminációmentességet.
Fontosnak tartotta a biztos asszony, hogy a tagállamok kerüljék el a mentőprogramokkal folytatott versenyt, azaz azt, hogy a valós szükségletek helyett azért állítanak össze csomagokat, mert más tagországok is ezt teszik. Ehelyett uniós szintű koordinációra van szükség - hangoztatta a versenyügyi felelős.
A német kormány két héttel ezelőtt jelezte terveit a bizottságnak, egy olyan csomagot jelentve be, amely tőketámogatást és garanciát nyújt a bankoknak, valamint egy szigorúan ideiglenesnek szánt állami tulajdonszerzést is magában foglal. Berlin valamennyi említett elem esetében olyan feltételek teljesítését is vállalta, amelyek biztosítják, hogy csomag megfelel az uniós szabályoknak: a tőkesegítséget például szerkezetváltási programnak és az államhoz kerülő részvények kellő hozamát biztosító intézkedéseknek kell kísérniük.
A csomag két fő részből áll. A kormány, illetve az állam 400 milliárd euró értékben garanciát vállal a bankközi hitelekre, további 70 milliárd értékben pedig közvetlen pénzügyi támogatást nyújthat az arra rászorult bankoknak, illetve biztosító társaságoknak. Szükség esetén Peer Steinbrück pénzügyminiszter szerint még további 10 milliárd euró rendelkezésre áll. Ugyancsak a pénzügyminiszter közölte, hogy mindezen túlmenően 20 milliárd euró a garanciavállalás biztosítását szolgálja, így a mentőcsomag összesen 500 milliárd eurót tesz ki.
Merkel kancellár - aki a kormány nevében a múlt héten teljes körű garanciát vállalt a magánszemélyek megtakarításaira - hangsúlyozta: a kialakult helyzetben az államnak vállalnia kellett a mentőcsomagból fakadó kötelezettségeket. A csomagot egy új pénzügyi rendszer első építőkövének nevezte. Szavai szerint az első követnie kell a másodiknak is, s ezzel kapcsolatban az új nemzetközi pénzpiaci szabályozások elengedhetetlen szükségességére és a nagyobb pénzpiaci átláthatóságra utalt.
A kancellár szerint a bankközi hitelekre vállalt, 400 milliárd eurós "történelmi" garanciával a kormány elő kívánja elősegíteni a bankközi hitelkapcsolatok újbóli felélénkülését, ami az egymással szemben bizalom megrendülése miatt az elmúlt héten csaknem a bankrendszer működésének teljes bénultságához vezetett. A kabinet azt reméli, hogy a garanciavállalással sikerül új lendületet adni a bankközi hitelforgalomnak.
A 400 milliárdos hitelgarancián túl a kormány 70 milliárd eurót irányzott elő azoknak a bankoknak a közvetlen pénzügyi megsegítésére, amelyek az elkövetkező időszakban súlyos pénzügyi-likviditási helyzetbe, s ezáltal egyfajta csődhelyzetbe kerülnének. A szigorú feltételekhez kötött közvetlen pénzügyi injekció, azaz a sajátos feltőkésítés ellenében a kormány az érintett pénzintézeteknél egyfajta tulajdoni részesedéshez - részvénycsomaghoz jut -, ez később visszavásárolható. Az állam beleszólási lehetőségei mindenképp megnövekednek az adott pénzintézet esetében, s így például csökkenthetők a menedzseri fizetések is. Mindezt a kancellár is megerősítette, hangsúlyozva: az érintett bankoknak vállalniuk kell saját felelősségüket.
A mentőcsomag harmadik részét bizonyos mérlegkészítési szabályozásoknak az enyhítése jelenti, ami a bankok számára megkönnyíti az elszámolást - illetve mérlegkészítést - a korábban folyósított, de visszafizetésre nem került, úgynevezett "bedőlt hitelekkel". A mentőcsomag az 2009 végéig hatályos.
Merkel kancellár akkor azt is megerősítette, hogy a mentőcsomagban vállalt kormányzati kötelezettségek miatt az államháztartás 2011-ig történő, teljes szanálására korábban tett ígéret nem tartható. Azaz nem biztosítható, hogy 2011-re a bevételi, illetve a kiadási oldalon teljesen kiegyensúlyozott, új adósságok nélküli költségvetés jöjjön létre. Merkel ugyanakkor azt hangoztatta, hogy a beruházások, illetve a szociális ráfordítások előirányzatai változatlanok maradnak. A kancellár közvetve megerősítette azokat a korábbi értesüléseket is, amelyek szerint a jövő évre előirányzott gazdaságnövekedési célkitűzéseket erőteljesen lefelé módosítják.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.