2008. október. 16. 12:29 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 16. 13:18 Gazdaság

Svájc is bankmentő csomagot fogadott el

A svájci kormány, a nemzeti bank és befektetői csoportok frankmilliárdokkal sietnek a bajba jutott bankok segítségére. A bankmentő csomag részeként a kormány a jelenlegi 30 ezer frankról felemeli a svájci bankokban tartott betétek garanciáját, a konkrét összeg azonban egyelőre nem ismert.

Az ország két legnagyobb bankja, az UBS és a Credit Suisse érintett az ügyben, miután mindkét baknak jelentős veszteségei keletkeztek a globális pénzügyi válság miatt. A tervek szerint az UBS az államtól 6 milliárd frankot kap tőkeemelés formájában kötvényekért cserébe, és 54 milliárd frank hitelhez (47,2 milliárd dollár) jut a nemzeti banktól. Svájc legnagyobb bankja az elmúlt egy évben összesen 45 milliárd frank (40 milliárd dollár) veszteséget szenvedett el és kényszerült leírni.

A Credit Suisse egyelőre nem kér állami segítséget, ehelyett úgy döntött, hogy a tőkepiacokról szerez pénzt, mintegy 10 milliárd frankot. Ennek legnagyobb részét az állami tulajdonban lévő Qatar Investment Authority alap adja.

Svájc második számú bankja kevésbé szenvedte meg a hitelválságot, harmadik negyedévi vesztesége 1,3 milliárd frank körüli lesz. Az UBS azt jelezte, hogy 300 millió frank nyereségre számít a harmadik negyedben, az elsőre 2007 második negyed óta.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.