2008. március. 04. 12:50 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 04. 12:36 Gazdaság

Svájc: kétséges a kamatcsökkentés

A szakértők szerint erősen megkérdőjeleződött az a korábbi várakozás, hogy idén kamatot csökkent a svájci központ bank, miután a tavalyi utolsó negyedévben a vártnál kétszer nagyobb ütemben nőtt a gazdaság, a februári infláció pedig 1993 óta a legmagasabb volt.

Hivatalos adat szerint a tavalyi utolsó három hónapban a svájci gazdaság 1,0 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, amiben szerepet játszott a lakossági kiadásnövekedés és a szolgáltatások exportjának a bővülése.

A negyedik negyedévi gazdaságnövekedési ütem jóval felülmúlta a Reuters által megkérdezett szakértők legderűlátóbb várakozását is. A tavalyi negyedik negyedévben a GDP 3,6 százalékkal bővült éves szinten, a tavalyi év egészében 3,1 százalékkal nőtt.

Februárban a fogyasztói árak 0,1 százalékkal nőttek havi szinten. Ezzel az éves infláció 2,4 százalék volt, nem változott januárhoz képest és a legmagasabb 1993 óta.

Mindezek az adatok általában egy kamatemelés lehetőségét alapozzák meg. Erre azonban egyelőre nem kell számítani. Ennek oka részben a svájci központi bank egyik alelnökének az a kijelentése, hogy a globális hitelválságnak még nincs vége. Philipp Hildebrand egy hétfői londoni értekezleten úgy fogalmazott, hogy a hitelválság egy új, veszélyesebb szakaszba is kerülhet.

Az elemzők most azt várják, hogy március 13-án szinten tartja az irányadó kamatot a svájci központi bank, miközben a piac fokozatosan lemond arról a korábbi várakozásáról, hogy az év későbbi szakaszában lehet kamatcsökkentés. A jegybank előrejelzése szerint 2008 második felében a gazdaságnövekedési ütem 2 százalék körülire gyengül az export bővülésének a mérséklődésére, miközben csökken az inflációs nyomás.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.