2007. augusztus. 24. 17:59 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 24. 17:54 Világ

Felszabadították a befagyasztott svájci vagyonokat

A svájci igazságszolgáltatás pénteki közlése szerint felszabadították az orosz Yukos volt tulajdonosaihoz tartozó, Svájcban befagyasztott pénzalapokat, mintegy 200-300 millió svájci frank értékben.

A svájci legfelső bíróság csütörtöki döntésével megakadályozta a svájci kormány azon kérésének teljesítését, hogy kiadják Oroszországnak azokat a dokumentumokat, amelyek a YUKOS korábbi tulajdonosai - Mihail Hodorkovszkij, Platon Lebegyev és több cég - bankszámláihoz kapcsolódnak.

A lausanne-i székhelyű legfelső bíróság a Yukos-ügyben mérföldkőnek számító döntése szerint ebben az esetben Oroszországnak nem adható meg a kölcsönös jogsegély. A bíróság ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy "az orosz jogi procedúrát a Yukos-ügyben olyan hatalmak irányították, amelyeknek az a szándéka, hogy uralkodjanak a gazdag orosz oligarchák osztályán, és félresöpörjék a lehetséges, vagy kinyilvánított politikai ellenfeleket".

A svájci államügyész pénteki közleménye szerint a döntés nyomán feloldották a svájci bankokban tartott mintegy 200-300 millió svájci frank becsült értékű vagyon befagyasztását, és ez minden számlára kiterjed, nemcsak a legfelső bíróság döntése hatálya alá vont pénzalapokra.

Mihail Hodorkovszkij és Platon Lebegyev ügyvédei üdvözölték a döntést, megjegyezve: ez volt az első alkalom, hogy egy svájci felsőfokú bíróság a politikai üldöztetést és az emberi jogsértéseket alapként használja ahhoz, hogy ne segítsen külföldi hatóságokat egy bűnügy véghezvitelében. Hodorkovszkij ügyvédje genfi sajtóértekezletén azt hangsúlyozta, hogy a svájci bíróság  nyilvánvalóvá tette: az orosz föderáció a YUKOS-ügyben nem a nemzetközi jognak megfelelően járt el.

 

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2025. január. 08. 11:41

Lázár bejelentette: 20 perc késés után visszajár a vasúti jegyár fele, buszt küldenek nyáron a vonat helyett, ha nincs klíma

Tíz vállalással indította el Lázár János az évet: a miniszter bejelentette, hogy júniustól 20 percnél nagyobb késés után visszajár a jegyár fele, buszos rásegítéssel készülnek a nyári főszezonra, és mellékesen azt is elmondta, hogy decemberben a GYSEV-ben még nagyobb tulajdonrészt szerzett a magyar állam, úgyhogy több dunántúli megye teljes hálózatát átadják.