2008. október. 20. 11:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 20. 16:49 Gazdaság

Pénzügyi mentőöv Svédországban és Finnországban is

Svédország kormánya hétfőn jelentett be intézkedéseket a pénzügyi válság hatásainak elkerülésére a skandináv államban, de a jelentések szerint az intézkedések október 28-tól lépnének hatályba. Hétfőn a finn kormány a biztonság kedvéért 54 milliárd eurós kerettervet jelentett be.

Vaskos, értékében 200 milliárd eurót meghaladó stabilitási tervről van szó, amely részben hitelgaranciákból részben tőkejuttatást végző pénzalap létrehozásából állna és közép távon is biztosítaná a svéd pénzügyi rendszer stabilitását.

A svéd központi bank a hónap elején részt vett a mértékadó központi bankok egyidejű, rendkívüli alapkamat-csökkentésében.

Az ország pénzpiacokért felelős minisztere a svéd háztartásokat és vállalatokat a pénzügyi felfordulás miatt érő hatások gyengítéséről, az ezt célzó kormányzati javaslatokról beszélt a BBC rádiónak. Elmondta, hogy a csomag által kívánják javítani a bankok finanszírozási feltételeit, illetve csökkenteni kölcsönfelvételekkel kapcsolatos költségeiket. A 205 milliárd eurós csomagban van egy alap, amiből gyorssegély adható a bankoknak, ha kérik.

Hétfőn a finn kormány a biztonság kedvéért 54 milliárd eurós kerettervet jelentett be. Ebből az állami garancia 50 milliárd eurónyi, és 4 milliárd euró szolgálná bankrészvények vásárlását. Az állami pénzre föltehetően ezentúl sem lesz szükség, mert a finn bankok szilárdak, hangsúlyozták a finn pénzügyminisztériumban.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.