2008. november. 15. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2008. november. 15. 17:29 Gazdaság

Új adónemet javasol Kiss Péter

Világszerte a valutaátváltások megadóztatását, azaz a Tobin-adó bevezetését javasolta az MSZP Baloldali Tömörülés Platformja nevében Kiss Péter, a szervezet vezetője szombaton Budapesten, a platform országos értekezletén. A Fidesz elfogadhatatlannak tartja, hogy a szocialisták újra az emberektől akarnak pénzt elvenni.

Javaslatot teszünk a Tobin-adó bevezetésére, nemcsak Magyarországon és nemcsak Európában, mert úgy nincs értelme, hanem világméretűen - mondta Kiss Péter kancelláriaminiszter a Pénzügyi válság - korszakhatár! címmel tartott országos értekezletet megnyitó beszédében.
   
Kiss Péter szerint az adó bevezetése nem elsősorban a valutaspekulációk ellen irányulna, hanem ebből finanszíroznák a nagy világméretű ügyeket, például a fenntartható fejlődést és az ökoszociális ügyeket.
   
A politikus azt mondta, nincs illúziója afelől, hogy egy ilyen kezdeményezés már másnap célt ér, de ahhoz, hogy ez a kezdeményezés mozgalommá, majd a döntéshozók felé általános megrendeléssé váljon, el kell indulni.
   
Az adó bevezetését már 2001-ben kezdeményező Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselő közölte, az adó névadója, James Tobin liberális amerikai közgazdász azt javasolta, hogy a valutaátváltásokra 0,5 százalékos vagy 1 ezrelékes adót vessenek ki. Mint mondta, a platform inkább az 1 ezreléket támogatná.
   
Ez azok számára jelentene terhet, akik naponta hatalmas tételben váltanak át valutát - mondta a politikus, hozzátéve, a platform azt javasolja, hogy az MSZP vegye fel programjába az adó bevezetését és a kormány nemzetközi szinten is képviselje a spekuláns tőke megadóztatását.
   
Hegyi Gyula szerint a Tobin-adó a kisebb országok valutáját óvná, mérsékelné a spekulációt. Úgy vélte, az adó világszerte történő bevezetésére reményt ad, hogy az Amerikai Egyesült Államoknak új, szociáldemokrata szemléletű elnöke van Barack Obama személyében.   
   
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szombati sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva azt mondta: Kiss Péternek semmifajta erkölcsi alapja nincsen arra, hogy az embereket terhelő újabb adó bevezetését javasolja, hiszen azt a Miniszterelnöki Hivatalt vezeti, amely a kormányfő ígérete ellenére a válság kellős közepén 1,2 milliárd forintot költ kommunikációs és propaganda célokra.     
   
Szerinte észrevehetnék már a szocialisták, hogy rossz úton járnak, amikor megszorításokat, adóemeléseket szorgalmaznak és újabb adónemek bevezetését javasolják. A Fidesz szerint ehelyett adócsökkentésre, a vállalkozások támogatására és a növekedés élénkítésére lenne szükség - tette hozzá.  Ez a lépés (a Tobin-adó) azért is elfogadhatatlan, mert újra az emberektől vesz el pénzt - hangsúlyozta.
   
Arra a kérdésre, hogy az új adó bevezetése eredményezhetné-e azt, hogy külföldön fogják váltani a forintot, Szijjártó Péter azt mondta: számos súlyos következménye lehet, többek között ez is, de a legsúlyosabb gondnak azt tartja, hogy a szocialisták hetek, hónapok után sem képesek felfogni, hogy amit tesznek, az rossz az országnak.   
   
A 2002-ben elhunyt James Tobin 1971-ben vetette fel a nemzetközi pénzforgalom enyhe megadóztatásának ötletét az árfolyam-ingadozások és a spekulációs tőkeáramlások mérséklése céljából. A globalizáció igazságosabbá tételéért küzdő baloldali mozgalmak később zászlajukra tűzték a Tobin-adó bevezetését, de maga Tobin elhatárolódott ezektől a mozgalmaktól, hangsúlyozva: ő maga a szabad kereskedelem híve, aki az általa javasolt adó kezelését a Nemzetközi Valutaalapra és a Kereskedelmi Világszervezetre bízná. 
   
Tobin, aki a Yale egyetem professzora volt, 1981-ben Nobel-díjat kapott a tőkepiacok, illetve hatásaik elemzéséért a kiadási döntésekre, a foglalkoztatásra, a termelésre és az árakra.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.