Pénzügyi mentőcsomag: pozitív hatást várnak az elemzők
A megkérdezett elemzők egyetértettek abban, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított összeg messze meghaladja a piac által várt szintet, és bizalmat növelő, pozitív hatása számottevő lesz.
Fazakas Péter, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője kifejtette: a csomag hatására várhatóan csökken majd a forint, a részvények és az állampapírok nemzetközi "elutasítottsága". Elmondta: a forint erősödése már most tapasztalható, akárcsak a vezető részvények árfolyam-emelkedése. A tőzsdei fellendülés az elkövetkező egy-két napban kitarthat, míg az állampapírpiacon lassabb hatás várható - fogalmazott.
Összességében a csomag bejelentésével eltűnt az a rés, ami a magyar gazdaságot kiemelkedő sebezhetősége miatt elválasztotta a többi fejlett országtól - vélekedett az elemző.
Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője elmondta: a mentőöv biztosan elégséges ahhoz, hogy az államcsődtől való félelmeket eloszlassa.
Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta: amíg a nemzetközi helyzet érdemben nem javul, nem várható, hogy tartós fellendülés lesz a magyar gazdaságban. A tőzsde vonatkozásában úgy fogalmazott: a nagy mértékű árfolyammozgások azt mutatják, hogy ideges a piac, "eufóriából depresszióba esik, majd vissza".
Nagyra értékeli a nemzetközi Erste Csoport a magyar kormány és a Magyar Nemzeti Bank együttműködését a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval, a magyar pénzügyi rendszer iránti bizalom helyreállítására, az Erste Csoport továbbra is támogatja a magyar gazdaság fejlődését forinthitelek – és a megfelelő esetekben – euróhitelek biztosításával.
A közlemény szerint Andreas Treichl, az Erste Csoport vezérigazgatója kijelentette: „meggyőződésünk, hogy a Kelet-Közép-Európát és főként Magyarországot jelenleg övező negatív hangulat nem tükrözi a régióban rejlő óriási lehetőségeket, sem a régióbeli reálgazdaságok növekedési potenciálját. Hosszú távra szóló, stratégiai befektetést hajtottunk végre Magyarországon. Szilárd elhatározásunk, hogy továbbra is támogatjuk a magyar gazdaságot és megfelelünk az ügyfeleink által támasztott igényeknek.”
Az Unicredit bank szintén üdvözli az EU, az IMF és a magyar kormány intézkedéseit, amelyek célja, hogy helyreálljon az ország pénzügyi rendszere iránti bizalom – közölte a bank.
Erich Hampel, az UniCredit Group ausztriai és kelet-közép-európai részlegének elnöke úgy fogalmazott: a régió és Magyarország iránt ideiglenesen tapasztalható negatív viszonyulás nem áll összhangban a térség rendkívül jelentős növekedési kilátásaival.
Továbbra is támogatják a magyar gazdaság növekedését, különösen magyarországi leányvállalatukat, elkötelezettek abban, hogy kielégítsék ügyfeleik forint- és euróigényét – tette hozzá Hampel.
A szakember méltatta a magyar kormány elmúlt két évben végrehajtott sikeres gazdaságpolitikáját, mely által számottevően csökkent az államháztartási hiány, és a tavalyi 0,7 százalékról az idén várhatóan 2 százalékra emelkedik a GDP növekedési üteme.
Az IMF támogatásáról szóló bejelentést a Citigroup is pozitívan értékelte. A bank közleménye szerint Shirish Apte, a Citi Közép- és Kelet-Európa régiójának vezérigazgatója úgy véli ez egy fontos lépés a magyar gazdaság megerősítésére, illetve a Magyarország iránti bizalom visszaállítására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.