Nem muszáj, de érdemes egyeztetni az IMF-megállapodásról
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötendő megállapodás nem tartozik abba a körbe, amelyről az alkotmány szerint feltétlenül a parlamentnek kellene döntenie, ám a politikai súlya miatt érdemes mérlegelni, hogy az Országgyűlés megtárgyalja-e - nyilatkozta Lövétei Istán alkotmányjogász kedden.
Vannak olyan nemzetközi szerződések, amelyek alkotmányjogilag a parlament hatáskörébe tartoznak, de az IMF-el és más, hasonló nemzetközi szervezetekkel kötendő megállapodás nem ilyen - mondta az alkotmányjogász. Úgy fogalmazott: "Valójában nem is erről szól a dolog, hanem arról, hogy ennek a politikai súlya olyan nagy, hogy erre való tekintettel vihető be a parlamentbe". Közvetve az effajta megállapodás mindenképpen a törvényhozás elé kerül, hiszen a hatása megjelenik például a költségvetésben, az adótörvényekben és más törvényekben - mutatott rá Lövétei István.
A kormányfő a keddi ötpárti megbeszélésen stabilizációs és növekedési megállapodást kezdeményezett az IMF-fel kötendő megállapodással összefüggésben. Az MSZP és az SZDSZ támogatta a miniszterelnök javaslatait és a Valutaalappal kötendő megállapodást, míg a Fidesz lemondásra szólította fel Gyurcsány Ferencet, és a KDNP-hez hasonlóan aggályosnak tartotta a valutaalaptól kért támogatást, amellyel kapcsolatban az MDF szerint vannak megválaszolatlan kérdések.
A Fidesz alelnöke, Kósa Lajos úgy nyilatkozott, az ellenzék kész arra, hogy az ország megmentéséért együttműködjön, de ennek megvan a megfelelő rendje, nem lehet megkerülni a parlamentet. Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke hangsúlyozta: a készenléti hitel szükségességével egyetértenek akkor, ha ezt megfelelő feltételekkel veszi fel a kormány. Ehhez kell a parlament együttműködése is - jelentette ki.