2008. október. 26. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 26. 15:47 Gazdaság

Német pénzügyminiszter: az összeomlás veszélye még nem múlt el

A német pénzügyminiszter szerint a globális pénzpiacok összeomlásának veszélye még nem múlt el, a helyzet változatlanul veszélyes, annak ellenére is, hogy a kormányok erőfeszítéseket tesznek a bankok megmentésére.

Peer Steinbrück a Bild am Sonntag című lapnak adott nyilatkozatában mondta el, hogy a "pénzpiac összeomlásának veszélye még nem múlt el". Németország 500 milliárd eurós pénzpiaci mentőcsomagot fogadott el október 17-én, de eddig csak egyetlen bank, az állami BayernLB kért segítséget. Steinbrück arra figyelmeztette a bankvezetőket, vegyék igénybe az állami segítséget, arról ne mondjanak le preztízsokokból, ne játsszanak tudatosan pénzintézetük csődbe vitelére. A hét végén még két állami tulajdonban lévő bank, a WestLB és a HSH Nordbank jelezte, hogy mérlegelik az állami segítség igénybe vételét.

Időközben egyre gyakoribbak a felszólítások a mentőcsomag feljavítására. Mint azt Fritz Kuhn, a zöldek frakcióvezetője a Tagesspiegel am Sonntag című lapban kifejtette: "a mentőcsomag nem erősítette a bizalmat, inkább további bizalmatlanság magvát hintette el a bankok körében", amit szerinte a hitelintézetek vonakodása és a tőzsdei árfolyamesés jelez. Szerinte az "értelmes formában" megvalósuló államosítás" az angol, holland vagy amerikai példa alapján vezetne megnyugváshoz.

A müncheni IFO kutatóintézet vezetője, Hans-Werner Sinn is az "állami kényszer" szükségességéről nyilatkozott vasárnap. Szerinte az államnak fel kell szólítania a bankokat: vagy a pénzpiacon gondoskodnak maguknak kellő forrásokról vagy az állam beszáll. A legveszélyesebb szerinte az önkéntesség lenne, az ugyanis a hitelezések leállásához vezetne.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.